[serial] Tajemnica Sagali

Można tutaj rozmawiać o innych serialach, wymieniać poglądy, recenzować, krytykować lub polecać innym.
Awatar użytkownika
Tengel2
Moderator
Moderator
Posty: 1129
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 179 razy

21 sie 2009, 14:53

A oto kolejny serial młodzieżowy, na którym się wychowałem. A pamiętacie rolę pana Cezarego Żaka z 4 odcinka??

Bohaterami filmu są dwaj bracia mieszkający w Warszawie: Kuba i Jacek. Muszą odnaleźć siedem części tajemniczego kamienia nazywanego Sagala. Sagala to obdarzony potężną mocą kamień, który spadł z kosmosu. Przed wiekami, gdy ziemia była rajem, służył on ludziom, którzy mogli mieć wszystko, korzystając w imię dobra z mocy magicznego kamienia. Strażnik kamienia nazywa się Jarpen. Sagala został rozbity na wiele części.

Odcinki w skrócie:

Mały czarodziej (1)
Mały iluzjonista – amator, Kuba Zawilski, dowiaduje się, że w uprawianiu jego sztuki może mu pomóc Sagala. Chce kupić ją na giełdzie kamieni szlachetnych, niestety, uprzedza go sąsiad, pan Burski. Znając tajemnicę Sagali, poszukuje jej również właściciel sklepu z kamieniami szlachetnymi, Kruks. Chce odebrać magiczny rekwizyt Burskiemu, jednak ten oddaje go Kubie na przechowanie. Chłopiec nie wie jeszcze, jakie kłopoty sprowadzi na niego Sagala.

Magiczny kamień (2)
Kruks poszukuje Sagali. Wie, że ma ją Kuba, na szczęście chłopcu udaje się wyprowadzić w pole podstępnego właściciela sklepu z kamieniami szlachetnymi. Wkrótce Kuba wraz z mamą i bratem wyprowadza się z Warszawy, by zamieszkać w starym domu pradziadka. Chce ukryć Sagalę na strychu, wkłada ją do znalezionego tam pudełka. I zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Kuba stwierdza, że jego część kamienia połączyła się z inną, która już wcześniej była w pudełku. Sagala powoli odzyskuje tajemniczą moc. Pani Zawilska znajduje na strychu zdjęcie z pradziadkiem, wspomina swoje szczęśliwe dzieciństwo. Słysząc jej opowieści, Kuba nieświadomie wypowiada życzenie, by mama znowu była taka szczęśliwa jak dawniej. Nagle mama zmienia się w małą dziewczynkę ze zdjęcia.

Wtajemniczeni (3)
Kuba ma trudności z odczarowaniem Mamy, która ciągle jest małą dziewczynką. Znajduje na strychu zapiski dziadka dotyczące magicznego kamienia. Podczas eksperymentów ze złożoną już z dwóch części Sagalą, pojawia się tajemniczy strażnik kamienia – Jarpen. Uświadamia Kubie, że chcąc odzyskać mamę, musi udać się w podróż w czasie i odszukać kolejne, brakujące jeszcze części Sagali. Wszelkie niebezpieczeństwa, które mogą go spotkać w drodze, pokona jego miłość do matki. Brat Kuby, Jacek, postanawia wyruszyć razem z nim, by w razie potrzeby służyć mu pomocą.

Trzecia część mocy (4)
Kuba i Jacek przenoszą się do Biskupina, jednocześnie cofając się w czasie do VII w. p.n.e. Chłopcy poznają swoją rówieśnicę Estoch i znajdują w Biskupinie kolejną część Sagali. Czczona jest przez mieszkający tu lud jako Serce Boga Słońca. Za przywłaszczenie sobie kamienia zostają skazani na śmierć głodową.

Posłańcy ognia (5)
Kuba i Jacek są więzieni w drewnianej klatce, Estoch pomaga im w ucieczce. Mieszkańcy Biskupina, znalazłszy ich plecaki, na podstawie "magicznych" rzeczy, które tam znajdują, jak walkman czy aparat fotograficzny, uznają chłopców za posłańców boga i swoich wspaniałych gości. Tymczasem Biskupin najeżdżają Scytowie. Kuba i Jacek próbują zapobiec klęsce. Do odstraszenia najeźdźców używają sztucznych ogni, które zabrali ze sobą z XX wieku. Za uratowanie Biskupina otrzymują w darze Serce Boga Słońca – trzeci kawałek Sagali. Cząstka magicznego kamienia natychmiast łączy się z pozostałymi dwoma, wywołując kolejne dziwne zjawiska.

Zatoka mgieł (6)
Strażnik magicznego kamienia, Jarpen, przenosi Kubę i Jacka na ziemie Germanów, gdzie para rybaków opiekuje się uratowanymi rozbitkami, synami króla Jutów: młodszym Agnarrem i starszym Geirrodem. Chłopcy zaprzyjaźniają się, przybysze z XX wieku uczą królewskich synów gry w koszykówkę. Niestety, podczas rozgrywki dochodzi do sprzeczki.

Agnarr i Geirrod (7)
Kuba i Jacek uczą rybaków, u których znaleźli gościnę, jak z wody morskiej pozyskać sól, substancję bardzo wówczas drogą. W podzięce gospodyni daje im kamień, który wydobyła ze złowionej wcześniej ryby. Jest to kolejna część Sagali. Geirrod żąda jednak zwrotu podarunku. Jest synem króla i uważa, iż kamień należy się właśnie jemu. By uniknąć bójki, jego młodszy brat Agnarr wrzuca kamień do morza. Jacek nurkuje i wydobywa z głębiny czwartą, zagubioną część.

Szkoła magów (8)
W poszukiwaniu brakujących części Sagali chłopcy docierają na tereny dzisiejszej Francji, ale nadal tkwią w zamierzchłej przeszłości, na początku naszej ery. W swej wędrówce spotykają smolarza, który prowadzi ich do groty magów, gdzie znajduje się również szkoła dla adeptów tej sztuki. Arcymag decyduje, że wyda chłopcom kolejną część Sagali, która jest w jego posiadaniu, jeśli Kuba zda egzamin z magii.

Pojedynek magów (9)
Hort, najlepszy uczeń szkoły magów, uważa, iż tajemniczy kamień nie powinien trafić w ręce obcych. Wyzywa Kubę na pojedynek. Ten, kto popisze się większymi umiejętnościami w magii, otrzyma od Arcymaga część Sagali. Kuba wykorzystuje przeniesiony z XX wieku Polaroid i oczywiście wygrywa. Za umiejętność "utrwalenia twarzy" otrzymuje piątą część Sagali.

Czarny książę (10)
Po kąpieli w lodowatym potoku Kuba choruje. Zła wiedźma odbiera mu Sagalę i donosi Czarnemu Księciu, jaka tajemnicę kryje kamień. Aby Sagala w pełni odzyskała swą moc, trzeba zdobyć szóstą część, która znajduje się u arcykapłana Druidów. Czarny Książę zamyka chłopców w lochu. Odbiera im kamień i wyrusza na poszukiwanie kolejnej części, by zdobyć władzę nad światem.

Najkrótszy dzień (11)
Oszukana przez Czarnego Księcia wiedźma Teranon pomaga chłopcom w ucieczce i naprowadza ich na ślad kolejnej, szóstej części Sagali. Promień Słońca wskazuje kamień, a Przeznaczenie pozwala chłopcom na połączenie go z pozostałymi częściami.

Kamień Saturna (12)
Kuba i Jacek wracają do XX wieku, Jarpen przenosi ich do samochodu nieznajomej kobiety. Okazuje się, że pani Weronika jest naukowcem i jedzie właśnie na konferencję astrologiczną. Chłopcy opowiadają jej historię Sagali. W programie konferencji przewidziano również wyprawę po tajemniczy Kamień Saturna. Nieoczekiwanie pojawia się właściciel sklepu z kamieniami szlachetnymi, pan Kruks, od dawna poszukujący Sagali.

Labirynt snów (13)
Kruks usypia panią Weronikę, by zyskać na czasie i zdobyć Sagalę. Okazuje się, iż jej ostatni kawałek to właśnie tajemniczy Kamień Saturna. Po przebudzeniu pani Weronika doprowadza do niego chłopców. Kubie udaje się połączyć wszystkie części Sagali w całość. Strażnik kamienia Jarpen zabiera chłopców w "tajemniczą przestrzeń".

Wszystkie części mocy (14)
Kruks nie daje za wygraną. Porywa pana Burskiego wraz z małą Zuzią i zamyka ich w samochodzie, pod którym podkłada bombę. Chłopcom daje pół godziny na dostarczenie Sagali. Niestety, bracia nie mają kamienia, gdyż wziął go Jarpen. Jednak Kuba, choć nie ma Sagali, ma w sobie dość "mocy", by uratować mamę, która ciągle jeszcze nie została odczarowana i występuje jako mała Zuzia, oraz pana Burskiego. Dzięki tajemniczej sile kamienia wraca również ojciec chłopców. Mama odzyskuje swoją dawną postać i od tej pory cała rodzina jest znowu razem.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajemnica_Sagali
Ostatnio zmieniony 21 sie 2009, 14:58 przez Tengel2, łącznie zmieniany 1 raz.
"Albowiem noc jest ciemna i pełna strachów" - George R. R. Martin

Obrazek

Reklama

Ewa47
Super User
Super User
Posty: 1061
Rejestracja: 06 lip 2009, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(a): 46 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 13 razy

21 sie 2009, 21:01

Coś słyszałam o tym filmie, ale tak dobrze go nie pamiętam. Ja czasami też oglądam filmy dla dzieci i młodzieży.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2009, 22:32 przez Ewa47, łącznie zmieniany 2 razy.
Ewa

Awatar użytkownika
macphisto
Osobowość forum
Osobowość forum
Posty: 1132
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:19
Lokalizacja: Saalfeld/Mohrungen/Warsaw
Podziękował(a): 49 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 99 razy
Kontakt:

21 sie 2009, 21:39

Oglądałam ten serial w dzieciństwie i bardzo go lubiłam. Najbardziej utkwiło mi w pamięci to, jak chłopcy poczęstowali cukierkami tych z przeszłości. :]
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't - Fight Club.

http://www.macphisto.fbl.pl

https://www.facebook.com/wObiektywieAlexis <-skromna galeria

Ewa47
Super User
Super User
Posty: 1061
Rejestracja: 06 lip 2009, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(a): 46 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 13 razy

21 sie 2009, 21:51

Ja bardzo lubiłam film Małgosia kontra Małgosia i książkę też o podróży w czasie, kiedy współczesną dziewczynę przeniesiono w XVII w.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2009, 22:13 przez Ewa47, łącznie zmieniany 1 raz.
Ewa

qwerty
Super User
Super User
Posty: 898
Rejestracja: 21 mar 2010, 12:27
Otrzymał(a) podziękowań: 6 razy

30 mar 2010, 18:27

Tak... Pamiętam ;)
Fajny serial, lubiłem oglądać :)

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

05 gru 2013, 13:06

Serial z dzieciństwa :) Jeśli ktoś chce mogę wrzucić na youtube :)

Awatar użytkownika
Tengel2
Moderator
Moderator
Posty: 1129
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 179 razy

06 gru 2013, 7:35

A posiadasz wszystkie odcinki ?? :)

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

06 gru 2013, 8:13

Oczywiście ;D ponadto Gwiezdnego Pirata posiadam :D

Awatar użytkownika
Tengel2
Moderator
Moderator
Posty: 1129
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 179 razy

06 gru 2013, 10:58

No to elegancko. A masz konto na chomikuj??

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

06 gru 2013, 13:03

Tak mam :) Posiadam jeszcze 0-1 do przerwy, ale z tego co pamiętam można zobaczyć 0-1 do przerwy na youtubie.

Awatar użytkownika
Tova
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator
Posty: 51
Rejestracja: 24 sty 2014, 15:40
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 9 razy

24 sty 2014, 23:44

Oglądałam to kiedyś!! Muszę koniecznie sobie odświeżyć, bo o ile dobrze pamiętam serial był bardzo fajny :3

Marcin
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 436
Rejestracja: 24 lip 2007, 0:23
Lokalizacja: Ryki / Sierskowola
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 15 razy
Kontakt:

25 sty 2014, 0:12

Pamiętam ten serial! Moje dzieciństwo. Widziałem go co najmniej kilka razy i prawdopodobnie jak znajdę więcej wolnego czasu pozwolę sobie obejrzeć jeszcze raz wszystkie odcinki :D Jakiś czas temu miałem tek ze "Słoneczną włócznią".

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

25 sty 2014, 20:14

Na chomikach jest wszystko, również na youtubie można znależć, pamięta ktoś jeszcze Gwiezdnego Pirata albo Trzy szalone zera? :)

Awatar użytkownika
Tengel2
Moderator
Moderator
Posty: 1129
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 179 razy

25 sty 2014, 21:40

Ja Pamiętam :) Również to oglądałem. To znak, że się starzeję :(

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

25 sty 2014, 21:45

Starzeję? :D Jesteśmy wiecznie młodzi :D a te seriale tylko odświeżają naszą młodość :D

Marcin
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 436
Rejestracja: 24 lip 2007, 0:23
Lokalizacja: Ryki / Sierskowola
Podziękował(a): 18 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 15 razy
Kontakt:

26 sty 2014, 2:19

Mała oficjalna uwaga - no przecież my zawsze legalnie oglądamy :D

Oczywiście, że pamiętam. Gwiezdny pirat jakoś szczególnie nie zapadł mi w pamięć, ale Trze szalone zera - jeden z moich ulubionych seriali z dzieciństwa!

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

26 sty 2014, 8:58

hmm to teraz boom :D Kto oglądał Grom w raju? :D dla mnie to był dopiero serial :D uwielbiałem go jak nic :D każda sobota o 20:00 przed Polsatem i się patrzało :D

[youtube]
[/youtube] Zawsze z bratem śpiewaliśmy "Tunder in paradajs i homolomolomo" :D hah :D to były świetne czasy :D

Wiem, że nie ten dział ale po co otwierać nowy :D Choć można, też mam ten serial jeśli by ktoś chciał :D

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

24 kwie 2014, 19:15

Marcin mogę Ci powiedzieć, że znalazłeś w tej chwili bratnią duszę :)

feminiistka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2015, 20:54

31 mar 2015, 10:07

Ja chyba również. Mozesz podać linka gdzie jest ta Tajemnica Sagali? Pamiętam ferie zimowe bodajże 94 rok, każdego ranka przed tv i Tajemnica:)

Musze to puścić dzieciom:)

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Posty: 1181
Rejestracja: 05 gru 2013, 11:35
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

31 mar 2015, 16:24


ODPOWIEDZ