W niedzielę 18 lutego w Jeruzalu odbędzie się maraton rowerowy z cyklu Northtec MTB Zimą czytaj więcej

Ranczo Wilkowyje 2: Zima w Wilkowyjach, zarys scenariusza

To odpowiednie miejsce na wszelkie przejawy ranczerskiej twórczości związanej z serialem.
Regulamin forum
Gromadzimy tu twórczość fanów serialu "Ranczo" rozrzuconą dotychczas po wielu działach.
Awatar użytkownika
Aniciawaszka
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 08 cze 2015, 18:04
Podziękował(a): 48 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 39 razy
Kontakt:

02 sty 2016, 16:30

Kochani Ranczersi, wszystkiego dobrego, zdrowia, szczęścia i samych sukcesów w Nowym 2016 Roku! :szampan:

Ten zarys scenariusza leżał na dysku mojego komputera już naprawdę dłuższy czas. Do jego publikacji zachęcił mnie z jednej strony obecny radosny okres przełomu 2015 i 2016 roku, a z drugiej smutna wiadomość, że na dziesiątą transzę Rancza będziemy musieli poczekać aż do jesieni 2016 (co jest dla mnie, nie ukrywam, skandalem :roll:).

Projekt ten nazwałam: Ranczo Wilkowyje 2: Zima w Wilkowyjach

Bardzo serdecznie zachęcam do lektury!

I. Fabuła bazowa, opis skrócony

Miejsce wydarzeń: Wilkowyje, Warszawa
Czas wydarzeń: obejmuje wydarzenia dziejące się od 5 do 31 grudnia, sceneria zimowa
Najważniejsze wątki:
o Osobiste perypetie Lucy Wilskiej, której pod nieobecność męża wieś zarzuca romans z Anglikiem Philipem Johnsonem, pisarzem i przyjacielem Tomasza Witebskiego
o Perypetie Pawła Kozioła, który został przyłapany na grożeniu paparazzim siekierą pod swoim domem w Wilkowyjach
o Przygotowania mieszkańców wsi do Świąt Bożego Narodzenia

II. Nakreślenie scenariusza filmu wg podziału na wątki

1. Wątek Lucy Wilskiej, Kusego i Philipa Johnsona
Kusy wyjeżdża na kilka tygodni na wystawę swoich obrazów do Montrealu. Lucy zostaje sama, na głowie ma studiującą i zajętą nauką do sesji Kingę oraz Dorotkę. Amerykanka nie jest już wójtem, zajmuje się jednak nadal działalnością społeczną, pracując w urzędzie gminy jako radna i „mecenas” ds. innowacji. Niespodziewanie podczas zimowego spaceru spotyka ona Philipa Johnsona, który okazuje się być dziennikarzem i pisarzem z Wielkiej Brytanii, a z pochodzenia pół-Polakiem. Anglik przyjechał na miesiąc do Polski na zaproszenie przyjaciela, Tomasza Witebskiego. Zauroczony Wilkowyjami Johnson postanawia napisać o nich książkę, a szczególny nacisk chce położyć na dobroczynnej działalności Lucy, aby pokazać, jak gmina zmieniła się pod jej wpływem. Lucy i Philip bardzo zaprzyjaźniają się ze sobą, a po gminie zaczynają chodzić plotki, że Amerykanka i Brytyjczyk mają romans. Krótki czas potem Lucy podejrzewa, że może być w ciąży, a test kupiony w aptece potwierdza ten fakt. Wilska, kupując test ciążowy u magistra Polakowskiego, nie jest jedyną klientką, a więc „zapewnienie” o romansie rozchodzi się po Wilkowyjach z prędkością światła. Lucy jednak nie przejmuje się opiniami, przynajmniej na początku, potem plotki dotyczące jej osoby zaczynają ją bardzo przytłaczać. Pomimo napiętej atmosfery w Wilkowyjach, Lucy wraz z wójtem Wilkowyj oraz księżami postanawia urządzić u Wioletki wspólną Wigilię dla wszystkich mieszkańców wsi. Kobieta jednak wpada w załamanie, gdy w rozmowie telefonicznej z Kusym dowiaduje się, że ten wie o plotkach o romansie i nie wie, co o tym sądzić, oraz że mąż nie wróci na święta do Polski. Wobec takiej rozmowy Amerykanka nie ma odwagi przyznać mężowi, że jest w ciąży. Fakt dramatycznej rozmowy z Kusym zataja przed wszystkimi, łącznie z Kingą i Philipem. Młoda studentka prawa przyłapuje jednak Lucy płaczącą w nocy na sofie w salonie i prosi ją o ujawnienie całej prawdy. W tajemnicy przed Wilską, Kinga porozumiewa się z Philipem, któremu jest bardzo przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Pisarz obiecuje, że pomoże ratować małżeństwo Lucy i Kusego. Para – pomimo wątpliwości co do wtrącania się w cudze sprawy – organizuje konferencję z Kusym na Skype, dzięki której malarz dowiaduje się od Kingi o ciąży swojej żony oraz zostaje zapewniony przez Brytyjczyka, że Lucy jest Kusemu stuprocentowo wierna. Mijają ostatnie dni adwentu, a przygotowania do wspólnej Wigilii idą pełną parą. Lucy jest rozdarta pomiędzy organizację imprezy a depresyjne myśli, które wiodą ją do pomysłu opuszczenia Wilkowyj - które tak bardzo dały jej popalić - i zamieszkania w Warszawie.
Na wspólnej Wigilii, na której obecni są wszyscy mieszkańcy wsi, padają życzenia i serdeczne, i zawistne względem Amerykanki. Lucy jest przekonana, że cała wieś nadal posądza ją o zdradę Sokołowskiego i zajście w ciążę z Philipem. Po zajęciu miejsc przy stole, Lucy ma zamiar wstać i oświadczyć wilkowyjanom, że jest to jej ostatnia Wigilia w tej miejscowości. Niespodziewanie, nagle do gospody u Wioletki wchodzi Kusy, który bardzo serdecznie wita swoją żonę i wyraża oburzenie, że ktokolwiek mógł ją podejrzewać o niewierność. Po gorzkich, ale prawdziwych słowach Kusego następuje prawdziwie serdeczna Wigilia, a Lucy zapomina o zamiarze wyjazdu do stolicy. Wilkowyje organizują też wspólnego sylwestra. Po południu w ostatni dzień roku Philip wyjeżdża, mówiąc, że jeszcze tak niezwykłej wsi nie poznał i że jego książka stanie się bestsellerem. Lucy żegna się z Philipem, oboje obiecują sobie, że pozostaną w kontakcie, a Philip obiecuje załatwienie Kusemu wystawy w Londynie. Film kończy się wybuchami fajerwerków i świętowaniem Nowego Roku.

2. Paweł Kozioł i Arkadiusz Czerepach
Po suto zakrapianych mikołajkach pijany Kozioł wychodzi na zewnątrz domu, aby złapać trochę powietrza i zostaje przyłapany przez paparazzich. Podchmielony poseł ulega instynktowi i grozi dziennikarzom siekierą (jeszcze tą z biurka z urzędu gminy). Zdjęcia pijanego Kozioła wymachującego tym ostrym narzędziem obiegają całą Polskę. Czerepach, który jest najbardziej załamany poczynaniami swojego szefa, próbuje popełnić samobójstwo podczas jazdy samochodem z Koziołem. Szybka interwencja Pawła i ostry skręt kierownicą chroni obu panów od śmierci, jednak oboje nadal są w podłym nastroju. Na byłym wójcie odgrywa się także Halina, która po raz kolejny wyrzuca go z domu. Odtrącony mąż pomieszkuje u Czerepacha i u swojego brata na plebanii. Wkrótce jednak dzieje się coś nieprzewidywalnego – Kozioł zyskuje niesamowita popularność i szacunek nie tylko wśród zwykłych obywateli, ale przede wszystkim u innych parlamentarzystów, którzy są również dręczeni przez podrzędnych dziennikarzy. Nagonka medialna jednak trwa, ale na szczęście cwany Czerepach jest sprytniejszy niż redakcje gazet. Arkadiusz wie, że obecnie rządzi tylko jedno medium – Internet i dzięki niemu zaczyna akcję Stop szpiegowaniu, stop paparazzim, co przynosi partii PPU niesamowitą popularność. Wojna medialna trwa, ponieważ tradycyjne media śledzą każdy krok polityków – nie tylko PPU - i nie cofną się przed niczym w celu ośmieszenia parlamentarzystów. Na sam koniec, niespodziewanie, do akcji przeciw paparazzim włącza się niesamowicie wpływowy polski polityk, który wydaje polecenie podlegającym mu redakcjom, aby zakończyć nagonkę na posłów i senatorów. W kuluarach wychodzi na jaw, że ów polityk miał wiele afer na sumieniu i bał się, że w końcu wojna medialna dosięgnie i jego. Kozioł i Czerepach są z jednej strony szczęśliwi, że akcja przysporzyła im popularności, ale z drugiej strony wiedzą, że od teraz muszą się niezwykle pilnować.

3. Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, Księża, Plebania, kobiety z Wilkowyj
Księża przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Nakłaniają oni do zrobienia Świątecznych Paczek dla 5 najuboższych wilkowyjskich rodzin. Jak co roku jedna para kobiet zostaje wytypowana do przygotowania szopki w kościele – w tym roku to zadanie trafia do Więcławskiej i Wezółowej. Krystyna, jako kobieta tradycyjna, chce urządzić zupełnie tradycyjną szopkę, natomiast Dorota – kobieta obyta w świecie – ma wizję nowoczesnej szopki, oddającej prawdziwy klimat panujący w Izraelu. Między kobietami rozpoczyna się wojna, którą zażegnać udaje się dopiero dzięki spotkaniu wspólnego wroga, a właściwie dwóch wrogów – Wezóła i Więcławskiego. Mężowie, w stanie bardzo wskazującym na spożycie dużej ilości alkoholu, zostają przyłapani na gorącym uczynku przez swoje żony. Do tak znacznego stopnia upojenia alkoholowego doprowadził ich fakt, że pokłócone żony dawały upust swoim emocjom także w domu, co zarówno dla Andrzeja, jak i doktora było niemałym utrapieniem. Pikanterii dodaje sprawie fakt, że zarówno i Wezół, jak i Więcławski są mocno związani z PPU, na którą trwa medialna nagonka rozpętana przez Kozioła i Czerepacha.
Przygotowanie dań na wspólną Wigilię powierzono przede wszystkim Michałowej, a kuchnia na plebanii stała się centrum dowodzenia przedwigilijnego. Gospodyni księdza dobrała sobie do pomocy kilka kobiet, m.in. Halinę Kozioł, Lodzię, Wioletkę, Jolę, Babkę, Francescę. Niestety tu też następuje duży konflikt – między zwolenniczkami potraw tradycyjnych (Michałowa, Babka, Jola i Lodzia) a propagatorkami nowoczesnych i obcokrajowych przepisów (Wioletka, Francesca i Halina). W związku z tym podziałem część kobiet przenosi się do kuchni Wioletki i oba obozy pozostają w ścisłej i ostrej rywalizacji. Kobiety godzą się dopiero na Wigilii, ponieważ wszystkie dania wypadają wspaniale.
W przygotowaniu jedzenia na wieczerzę wigilijną nie biorą udziału Solejukowa oraz Hadziukowa. Ta pierwsza ma trzy zmartwienia na głowie – produkcję ogromnej ilości pierogów na sprzedaż, przygotowania do sesji zimowej oraz rychły ślub Szymka Solejuka i Julii Wargacz. Celinka, widząc jak ogromnie zapracowana jest Kazia, pomaga wraz z Kasią Solejuk w lepieniu pierogów. Hadziukowa wprowadza do oferty pierogi z kozim serem, które bardzo szybko stają się hitem.

4. Ławeczkowicze i ich dzieci
Na długo przed świętami w Wilkowyjach odbywają się Mikołajki. W rolę świętego wciela się szanowany Nestor Wilkowyj – Stach Japycz. W odwiedzinach u Pietrka sytuacja staje się bardzo podbramkowa, ponieważ jeden z bliźniaków, syn Joli i Pietrka, próbuje Mikołajowi ściągnąć sztuczną brodę. Na szczęście dziecku próba się nie udaje i wiara w świętego zostaje zachowana.
W Wilkowyjach panuje moda na ustrajanie domów na święta, w związku z czym istnieje nieformalny konkurs na najpiękniejsze oświetlenie domu. W tym roku najwięcej pracy – o dziwo – wkłada Solejuk, mając do dyspozycji swoje niezwykle zdolne dzieci. Cała iluminacja jest przygotowywana w niesłychanej konspiracji. Odsłonięcie dekoracji w Wigilię elektryzuje całą społeczność Wilkowyj – ponieważ jest to najpiękniejsza dekoracja od lat. Niestety zużywa ona jednak tyle prądu, że w Boże Narodzenie psuje się w Wilkowyjach elektryczny transformator. Sytuację ratuje Marianek, który tworzy własne urządzenie wytwarzające prąd.
W drugi dzień świąt tradycyjnie chodzą kolędnicy, a ich grupa składa się przede wszystkim z młodszych dzieci Solejuków. Niespodziewanie do kolędników dołączają się wszyscy Ławeczkowicze.

5. Młodzi w Wilkowyjach – Klaudia i Fabian, Kinga i Jakub, Szymek Solejuk i Julia Wargacz
Wiadomość o styczniowym ślubie Szymka i Julii rozchodzi się po Wilkowyjach bardzo szybko. Ich szczerze uczucie i poważne plany na przyszłość zadziwiają dorosłych mieszkańców Wilkowyj.
Fabian Duda chce oświadczyć się swojej ukochanej Klaudii, jednak nade wszystko chce to zrobić w tajemnicy przed Koziołówną. W rozmowie z Kingą i Jakubem Fabian wymyśla prosty plan – Jakub będzie odwracał uwagę Klaudii, a Duda będzie w tym czasie z Kingą szukał idealnego pierścionka zaręczynowego. Klaudia szybko nawiązuje mocną relację przyjacielską z Jakubem, który jest artystą i ma również wszechstronną wiedzę o psychologii i socjologii. Po dłuższym czasie Klaudia dochodzi jednak do mylnego przekonania, że Jakub jest w niej bardzo zakochany, toteż zaczyna go unikać. Ze zdziwieniem zauważa, że Fabian przepada na całe popołudnia z Kingą. Trwająca od początku filmu sielanka Dudy i Koziołównej kończy się, a rano w Wigilię Klaudia mówi Fabianowi, że podejrzewa go o zdradę. Duda jednak ją lekko uspakaja i prosi Klaudię, żeby mu zaufała. Podczas kolacji wigilijnej Fabian oświadcza się Klaudii w gospodzie, a ta przyjmuje jego oświadczyny. Kinga i Jakub wyjaśniają przyszłej pani Dudzie, o co tak naprawdę chodziło w ich zachowaniu. Fabian dodaje ponadto, że chciał się Klaudii oświadczyć w Sylwestra, ale rano zrozumiał, że nie może jej dłużej trzymać w domysłach i niepewności. Podczas zabawy sylwestrowej Jakub mówi Kindze, że za rok w Sylwestra oni będą następną zaręczoną parą.To moja pierwsza upubliczniona ranczerska twórczość, więc proszę o wyrozumiałość :papa:
Zapraszam na ranczo.wikia.com - jedyną internetową encyklopedię o serialu Ranczo!

Reklama

Awatar użytkownika
Kasiaaa
Super User
Super User
Posty: 487
Rejestracja: 02 wrz 2014, 19:58
Lokalizacja: Wilanów
Podziękował(a): 71 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 165 razy

02 sty 2016, 23:52

Przeczytałam z uśmiechem na ustach, chociaż po lekturze Twojej twórczości, jeszcze bardziej irytuje mnie fakt, że na nasze wilkowyjskie święta musimy czekać jeszcze.... skromne 11 miesięcy :evil: :bosz: Lekkość, humor i pomysłowość! Jako film telewizyjny byłby na pewno ciekawą propozycją... W połączeniu ze znakomitym aktorstwem i rozbrajającymi dialogami na pewno taki rozwój wątków zyskałby kolejnych fanów. Najbardziej podobają mnie się wiadomo wątek dworku (który w naszym Ranczu ostatnio kuleje ;) ), akcja Kozioła z Czerepachem, no i niezastąpiona Ławeczka. Już oczami wyobraźni widziałam Solejuka ze zgrają dzieciaków ogarniających sterty poplątanych lampek, które jak co roku w każdym domu nie świecą nie wiedzieć czemu i Kozioła w akcji ze swoją niezastąpioną i niezniszczalną siekierą :rechot:

Dobra robota! :) :good:
"To tak jak z bezą. Nawet najlepszą można się po jakimś czasie zasłodzić."

ODPOWIEDZ