Wilkowyje

Miejsce na dyskusje na dowolne tematy.
Deleted User 1816

13 maja 2014, 23:39

Mam nadzieję że nie było. Wilkowyje - postanowiłem poszukać czy w Polsce pojawia się taka lub bardzo podobna nazwa. Wyniki troszkę mnie zszokowały. Mamy w Polsce Wilkowyje:

Wilkowyje (niem. Wilkowy) – dzielnica miasta Tychy zlokalizowana na północnym zachodzie, graniczy z Mikołowem, Katowicami, Wyrami oraz z dzielnicami Czułów, Mąkołowiec, Stare Tychy. Dawniej siedziba gminy Wilkowyje (19??-1950) w powiecie pszczyńskim. Od 1951 włączono ją do miasta Tychy. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Wilkowyjach pochodzą z 1287 roku, kiedy to książę raciborski Mieszko wraz z bratem Przemysławem potwierdzili darowiznę dla kościoła Św. Wojciecha w Mikołowie w postaci łanu pola na terenie Wilkowyj. Nazwa Wilkowyje wzięła się od dużej liczby wilków żyjących niegdyś w Puszczy Pszczyńskiej.
Parafia - W Wilkowyjach znajduje się kościół Matki Bożej Królowej Aniołów poświęcony 13 października 1988. Teren parafii wyodrębniono z parafii św. Wojciecha w Mikołowie i św. Marii Magdaleny w Tychach. Poświęcenia kościoła dokonał biskup katowicki Damian Zimoń. Kościół zaprojektowali inżynierowie Grzegorz Ratajski i Adam Skrzypczyk, konstruktorem był inż. Eryk Dyla. Wnętrze zaprojektowali Stanisław Kluska i Adam Romaniuk. Budowę kościoła prowadził ks. prob. Jerzy Robok.
Obrazek

źródło - wikipedia

Dodatkowo wykaz miejscowości o bardzo podobnych nazwach:

Obrazek

źródło: Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 541 razy

14 maja 2014, 8:00

No to Wilkowyja ta koło Garwolina leży niedaleko Jeruzala. :śmiech: Może twórczy przejeżdżali tamtędy i spodobała im się nazwa i ją lekko zmienili. :rechot:

Awatar użytkownika
strazak210
Super User
Super User
Podziękował(a): 434 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 153 razy

14 maja 2014, 23:35

No ja jestem w szoku, że u nas na Śląsku są Wilkowyje. :zdziwiony:
Ile to człowiek jeszcze rzeczy nie wie o swoim regionie. :D
Mc_fly brawo i dzięki za info :good:

Wokatka
Nowicjusz
Nowicjusz
Podziękował(a): 14 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 1 raz

18 maja 2014, 23:21

dziękuj za wiadomość

moto-moto
Nowicjusz
Nowicjusz

11 mar 2016, 16:42

Ja jestem też ze śląska a Wikowyje to nie nowości :) Słyszałem już kiedyś o nich nawet w http://www.fotolinea.pl/fotograf-na-wesele/ od jednej z klientem tego fotografa, na weselu. Bardzo miło jest czasami spotkać kogoś nie tylko w internecie, ale i w rzeczywistości, kto ma podobne zainteresowania do nas.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2017, 16:25 przez moto-moto, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jara
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator
Podziękował(a): 51 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 36 razy

24 mar 2016, 23:08

Cześć
Mieszkam w Tychach, których Wilkowyje są częścią. To stara wieś, pochodząca z XIII w. Dziś jest tu kościół pw. MB Królowej Aniołów, której proboszcz jest harleyowcem. Co roku organizuje na parafii zloty motocyklowe, na które przyjeżdża kilkaset ludzi. Jest też sklep (choć bez ławeczki), restauracja Pod Kasztanem, filia Miejskiego Centrum Kultury, klub tenisowy, stadnina koni, a kiedyś też ferma strusi. Okolica piękna, bo sa tam jeszcze pola z łanami zbóż. Pamiętają tam też o filmowych Wilkowyjach (patrzcie: zdjęcie z drogowskazem)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wolkowyja.info
Nowicjusz
Nowicjusz
Otrzymał(a) podziękowań: 1 raz

04 sie 2016, 18:39

A ja zapraszam nad Zalew Soliński do Wołkowyi ;)
www.wolkowyja.info
W centrum miejscowości stoi "Wilczy drogowskaz" - taki sam jak w Tyskich Wilkowyjach

ODPOWIEDZ