Konkurs wiedzy ekonomicznej z Rancza.

W tym dziale znajdziecie informacje o konkursach z nagrodami.
Regulamin forum
Nagrodami w konkursach organizowanych na forum nie mogą być gadżety nawiązujące do serialu "Ranczo" wyprodukowane i sprzedawane bez zgody producenta (Studio A) oraz właściciela praw autorskich (TVP S.A.).
Gal
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Podziękował(a): 140 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 60 razy

06 paź 2015, 20:52

Ogłaszam nowy konkurs, tym razem konkurs z wiedzy ekonomicznej wyłącznie ze scen znanych w Ranczu. Należy odpowiedzieć na 6 pytań, a to tego odpowiedzi na pytania 4-6 trzeba w jednym zdaniu uzasadnić. Pytania nie są łatwe, a odpowiedź najbliższa prawdy, będzie jak zawsze nagrodzona bonem podarunkowym EMPIK.

1. Jaka instytucja kontroluje finanse gminy.
2. Kto zrobił pierwszy serialowy biznesplan, dla kogo i w jakim celu.
3. Dla jakich transakcji handlowych zastosowano kurs euro=4,18
4. Wójt Lucy z jakiego podatku mogła zwolnić Jolę i dlaczego.
5. Która grupa strajkujących w odcinku 48 miała szanse wywalczyć w gminie podwyżki i dlaczego.
6. Hadziukowa dzieląc zyski spółki wypowiada takie zdanie "po odliczeniu amortyzacji i kosztów na kapitał rezerwowy zostaje zysku do podziału …", następnie Solejukowa tłumaczy mężowi "to jest zysk po odliczeniu amortyzacji i zapasu na kapitał rezerwowy". W obu wypowiedziach, dwa słowa = pojęcia ekonomiczne, są nieprawidłowo użyte. Które, i jakim pojęciem ekonomicznym powinny być zastąpione? Proszę o krótkie uzasadnienie dlaczego tamte nie pasują.
"Też byś mnie tak szukał ?
Ja ciebie codziennie szukam Lucy, a jak znajduje to nie mogę uwierzyć,że jeszcze nie odeszłaś. "
-odcinek 52

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 767 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 505 razy
Kontakt:

07 paź 2015, 16:39

Odpowiedzi tutaj, żeby inni widzieli, czy na PW? ;)
Obrazek

Gal
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Podziękował(a): 140 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 60 razy

07 paź 2015, 18:04

Na PW proszę, zwycięzcę zacytujemy

-- 7 października 2015, o 18:29 --

Muszę sie przyznać , że jestem zaskoczony tak szybką i tak dużą wiedzą forumowiczów w zakresie ekonomii

Otrzymałem już prawidłowe odpowiedzi od Hani I Andrzeja i oni są zwycięzcami tego krótkiego konkursu

Oto odpowiedź
1. Jaka instytucja kontroluje finanse gminy.
- Kontrolę gospodarki finansowej gmin sprawują regionalne izby obrachunkowe.

2. Kto zrobił pierwszy serialowy biznesplan, dla kogo i w jakim celu.
- Klaudia dla Hadziukowej – zbadała opłacalność hodowli kóz

3. Dla jakich transakcji handlowych zastosowano kurs euro=4,18
- Japycz i Pietrek w wycenie odsprzedawanych psów , podrzuconych wcześniej amerykance

4. Wójt Lucy z jakiego podatku mogła zwolnić Jolę i dlaczego
– z opłaty za wywóz śmieci i podatku od nieruchomości – są to daniny płacone na rzecz Gminy i , gmina może w pewnych przypadkach zastosować zwolnienia

5. Która grupa strajkujących w odcinku 48 miała szanse wywalczyć w gminie podwyżki i dlaczego
- pracownicy tzw. budżetówki , ich pensje są ustalane urzędowo , ( z zasady na szczeblu ministerialnym ) urzędnicy mają więc w ramach wyznaczonego budżetu możliwość podwyższenia płac, konkretnie chodzi o grupę pracowników oświaty , bo za realizację zadań w oświacie odpowiada gmina

6. Hadziukowa dzieląc zyski spółki wypowiada takie zdanie "po odliczeniu amortyzacji i kosztów na kapitał rezerwowy zostaje zysku do podziału …", następnie Solejukowa tłumaczy mężowi "to jest zysk po odliczeniu amortyzacji i zapasu na kapitał rezerwowy". W obu wypowiedziach, dwa słowa = pojęcia ekonomiczne, są nieprawidłowo użyte. Które, i jakim pojęciem ekonomicznym powinny być zastąpione? Proszę o krótkie uzasadnienie dlaczego tamte nie pasują.
- Błędnie użyte są słowa : koszty i zapas na kapitał rezerwowy – kapitał rezerwowy powstaje w wyniku podziału zysku , może być nazwany rezerwą lub odpisem z wypracowanego zysku , pojęcie kosztów przy ustaleniu zysków występuje w procesie wcześniejszym - jako kwota pomniejszająca przychody , nie rzutuje już na kwotę kapitału rezerwowego gdy jest wyliczony zysk, zapas również może określać zapas w towarach , materiałach itp. , występuje również przed ustaleniem zysku firmy jako pozycja aktywów w ogóle, więc nie uczestniczy jako taka w ustaleniu samego wyniku firmy w rachunku wyników , nie ma więc bezpośredniej możliwości wpłynięcia na ustalenie wysokości zysku przeznaczonego na kapitał rezerwowy . Również samo pojęcie amortyzacji jest użyte jako pewnie „mądre” wyrażenie, bo jest składnikiem kosztów i jako taka występuje wcześniej , przed ustaleniem zysku ( chyba , że są jakieś odpisy aktualizacyjne z wyceną środków trwałych wtedy można ją przeznaczyć na kapitał rezerwowy , ale to już niuans)

Uzupełnię jeszcze pkt 4 , że wójt gminy w zakresie podatku od nieruchomości, jest takim samym organem podatkowym jak Urząd Skarbowy w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT

W sumie choć krótka to fajna zabawa i do tego jeszcze pozyteczna.
"Też byś mnie tak szukał ?
Ja ciebie codziennie szukam Lucy, a jak znajduje to nie mogę uwierzyć,że jeszcze nie odeszłaś. "
-odcinek 52

ODPOWIEDZ