sprawy (nie tylko) redakcyjne

W tym dziale możecie znaleźć gazetki redagowane przez Ranczersów dla Ranczersów.
Deleted User 1816

17 maja 2014, 22:39

proponuję faktycznie dalszą dyskusję przenieść tutaj

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 767 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 505 razy
Kontakt:

17 maja 2014, 22:48

Justyś, mc_flay, odbierzcie PW z łaski swojej.

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

18 maja 2014, 10:21

Przenoszę tu dwie wypowiedzi z dyskusji o gazetce nr 12, bowiem dotyczą przyszłości i formy gazetki w ogóle.
Kaiko pisze:Chyba czas się wtrącić :)
Owszem, prawdopodobnie nikt się nie odzywa w temacie na temat, bo dotychczas rozmowa jest o tym "czy w ogóle" i "jak często", czyli w sumie nie na temat :). Ja się nie odzywałam, bo jestem nowa i nie czytałam wszystkich poprzednich gazetek. A poza tym nie chciałam robić sobie wrogów :)

Ale powiem Wam coś od siebie... Co mi się dobrze czytało, a co źle... Nie po kolei, ale co tam...

Słowniczki - wszelkie języki - bardzo chętnie, bo lubię.
Związane z ranczopedią - no mnie się akurat to zbyt fajnie nie czyta, bo ja akurat na ranczopedii spędzam nieco czasu, więc... wiadomo.
okładka - no dla mnie nieładnie, za duża i za dużo. Może zmniejszyć ten obraz, żeby nie był na całą stronę? No nie wiem, ale nie podoba się mnie. Ostatnia jest fajna, znaczy z ostatniego numeru.
Rozrywka - lubię, lubuję się wręcz :)
Podróże - fajne, ale z racji moich studiów i zamiłowania, mnie akurat trudno zaskoczyć czymś, o czym bym wcześniej nie słyszała (takie zboczenie zawodowe :wariat: ) oraz, no przepraszam bardzo, ale dla zbyt lakonicznie pisane i za dużo twórczości własnej (ale jak już mówiłam, ja się tego już od 10 lat uczę :bosz: ja mam tzw. zrytą banię od tego :śmiech: ) Artykuł o greckich "meteorytach" fajny, ze względu na te ciekawostki np. powiązanie z tymi filmami.

I teraz najważniejsze, chyba: kąciki opowiadań związanych z ranczem w gazetce (proboszcz, witebski itd), ale także poza nim (czyli tzw. fan-fikcja, fanfic) No nie, jestem przeciw. Nie lubię tego, w sumie nie wiem do końca czemu :płacze: I nie dotyczy to tylko rancza, ale też innych seriali, które namiętnie oglądam. Jakoś tak... No nie potrafię tego wytłumaczyć... Bardzo chętnie poczytałabym o np. błędach językowych (czyli witebski), ale w zwykłej formie, czyli po prostu łopatologicznie wytłumaczone albo w jakieś sytuacji z życia wziętej, ale nie z życia z wilkowyj. To samo z innymi kącikami, np. proboszczem, ale jednak dla mnie bez proboszcza. Fajnie byłoby, chociaż wiem, że zajmowałoby to znacznie więcej czasu, ażeby pisarze postarali się zaskoczyć czytelnika jakimiś ciekawostkami, choćby z internetu wziętymi.

Ot, takie moje zdanie. Ogólnie fajnie, że Wam się w ogóle chce :)

A jeszcze jedno... Te pytania na okładce... Po co one są? Bo jak po nic, to lepiej, żeby ich nie było. W gazecie najważniejsza jest okładzina, bo pierwsza się rzuca w oczy. Na okładzinie rzuca się tematy, które potem będzie się wyjaśniać. A ja jak dobrze patrzę, to potem nikt nie ma odwagi nawet spróbować odpowiedzieć na te pytania. A ja bardzo chętnie bym sobie poczytała. A dlaczego? Bo wiem, że jesteście ranczersami i że byliście na planie i możecie wiedzieć co nieco więcej. I się tym podzielić :angel: :angel: Znaczy ja wiem, że nie możecie i się nie podzielicie, ale może, może... Świeży czytacz nie wie o Waszych umowach, więc może się dać na to nabrać :śmiech: I to byłby taki motyw zaciekawienia czytacza. No najważniejsze, to zaciekawić :) Mieć to coś :)

P.s. i tak jak mc_flay napisałam, coś o samych ranczersach, o innych pasjach... No bo nie samym ranczem człowiek żyje :)
mc_flay pisze:kAIKO - wielkie dzięki za ten post.
Po pierwsze jakich wrogów, skrytykowałaś moje okładki, masz do tego prawo - tutaj i w zasadzie tylko tutaj nie do końca zgadzam się z Twoją opinią.
Teraz jest późno, ale czułem potrzebę podziękowania za post i jego treść, tak jak piszesz nie samym ranczem - chociaż takie pozycje jak Kącik proboszcza i ciotka wg mnie są w dobrej formie i powinny zostać. Jednak więcej może poza ranczem.
Kaiko dzięki, jeszcze jedno liczy się nie staż a osobowość czego najlepszym przykładem jest Marcin_24, Mr James i Ty.
Obrazek

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

18 maja 2014, 11:13

Najpierw - ad vocem:

Kaiko - już wcześniej ustaliłyśmy, że nasze spostrzeganie świata jest różne, jak dzień i noc, ale to dobrze, dzięki temu nie jest nudno. Wypowiem się tylko odnośnie Proboszcza, Witebskiego i Ciotki. W mojej ocenie jest tak, ze informacje na Wikipedii, czy w słowniku języka polskiego to każdy umie sobie znaleźć, nie ma powodu, aby tę samą formułę kopiować w gazetce. To nie encyklopedia. W końcu co za sztuka sobie zajrzeć i doczytać, że nie pisze się "na prawdę" tylko "naprawdę", albo wejść na wiki i zapoznać się z życiorysem Jana Pawła II, a tymczasem z jakiegoś powodu ludziska tego nie robią, albo i robią, ale nie przyswajają. Wydaje się, że forma przemycenia pewnych zasad w lżejszej formie jest bardziej przyswajalna.

A teraz od siebie:
Przeczytałam numery "Wieści Ranczerskich" - sądzę, że to jest ta formuła, jakiej oczekują czytelnicy. Tamto czasopismo miało jedną wadę, było stanowczo przeładowane. Objętość do 30 stron to przesada, połowa tego by wystarczyła. Ale o czym było to czasopismo? O Ranczu, okolicach "Rancza" i Ranczersach! Doskonałe! Autorzy musieli włożyć mnóstwo pracy w jego przygotowanie, stąd nie może dziwić, że czasopismo zamarło. Należy wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość, aby nie popełnić tego samego błędu.

Podobną formułę miały dwa pierwsze numery Ranczerskiej gazetki. A to wywiad z aktorem, a to relacja ze zlotu, a to ze spotkania w związku z wydaniem powieści "Ranczo".
Od czwartego numeru Gazetka stała się alternatywnym miejscem dla działu "Ranczerska twórczość" i z samym Ranczem coraz mniej miała wspólnego. Cóż, w większości treści były sympatyczne i przyjemne do poczytania, ale Gazetka stała się przez to wyłącznie kącikiem po trosze rozrywkowym, a po części edukacyjnym. Tymczasem chyba nie o to chodzi, abyśmy gazetkę traktowali jako miejsce lansowania twórczości własnej, żądając w zamian fali pochwał, a temu się niestety niektórzy autorzy i naczelny dali uwieść.

Konkludując - uważam, że z kolejnym numerem Gazetki nie należy się śpieszyć i powinniśmy ściśle określić, co powinno się w nim znaleźć, tym bardziej, że 8 seria zmierza ku końcowi.
Przy okazji mam taki pomysł:
Wobec faktu, że nie jest możliwe ciągłe publikowanie informacji o wydarzeniach związanych z Ranczem, czy wywiadów z aktorami, bo jest to i czasochłonne i nie da rady czegoś takiego organizować raz w miesiącu, moim zdaniem całkiem ciekawym działem byłyby wywiady z Ranczersami - jaka była ich droga do "Rancza" i jak to się dzieje, ze po niemal 10 latach nadal mają to samo hobby. Można też sięgnąć do licznych publikacji o fenomenie Rancza i cytować ciekawsze fragmenty.

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 541 razy

18 maja 2014, 11:51

Milla-nowa pisze:moim zdaniem całkiem ciekawym działem byłyby wywiady z Ranczersami - jaka była ich droga do "Rancza" i jak to się dzieje, ze po niemal 10 latach nadal mają to samo hobby. Można też sięgnąć do licznych publikacji o fenomenie Rancza i cytować ciekawsze fragmenty.
Super pomysł :!: :zadowolony: Wywiad z Ranczersami :zadowolony: A pytania do wywiadu też przygotujesz?

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

18 maja 2014, 12:12

Dlaczego ja? :zdziwiony: Wszyscy przygotujemy.

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

18 maja 2014, 12:13

Milla-nowa pisze:Dlaczego ja? :zdziwiony: Wszyscy przygotujemy.
Jak? Każdy po pytaniu?

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

18 maja 2014, 12:16

Pablo, każdy opracuje jakiś wywiad/wywiady z wybranym/i Ranczersem/Ranczersami. Proste?

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

18 maja 2014, 12:26

Milla-nowa pisze:Pablo, każdy opracuje jakiś wywiad/wywiady z wybranym/i Ranczersem/Ranczersami. Proste?

A czyli każdy, kto chce wybiera sobie jakiegoś Ranczersa i przeprowadza z nim wywiad, tak? Fajnie. :) Wtedy każdy może pobawić się w dziennikarza albo celebrytę. :śmiech:

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

18 maja 2014, 12:28

No i o to chodzi :D
Obrazek

Deleted User 3668

18 maja 2014, 12:36

pablo pisze:
Milla-nowa pisze:moim zdaniem całkiem ciekawym działem byłyby wywiady z Ranczersami - jaka była ich droga do "Rancza" i jak to się dzieje, ze po niemal 10 latach nadal mają to samo hobby. Można też sięgnąć do licznych publikacji o fenomenie Rancza i cytować ciekawsze fragmenty.
Super pomysł :!: :zadowolony: Wywiad z Ranczersami :zadowolony: A pytania do wywiadu też przygotujesz?
Popieram! Pomysł jest bombowy! Moglibyście (albo moglibyśmy wspólnie ;) ) te pytania do wywiadu przygotować. Umieścić je potem na forum, albo na łamach gazetki. Każdy kto zechce, mógłby odpowiedzi na pytania wysłać do redakcji, która potem te wywiady w poszczególnych numerach gazetki by publikowała :)

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

18 maja 2014, 12:52

Marcin_24 pisze:
pablo pisze:
Milla-nowa pisze:moim zdaniem całkiem ciekawym działem byłyby wywiady z Ranczersami - jaka była ich droga do "Rancza" i jak to się dzieje, ze po niemal 10 latach nadal mają to samo hobby.
Popieram! Pomysł jest bombowy! Moglibyście (albo moglibyśmy wspólnie ;) ) te pytania do wywiadu przygotować. Umieścić je potem na forum, albo na łamach gazetki. Każdy kto zechce, mógłby odpowiedzi na pytania wysłać do redakcji, która potem te wywiady w poszczególnych numerach gazetki by publikowała :)
Jasne, ze "moglibyśmy"
Dobry pomysł z tym przygotowaniem pytań ogólniejszych, można później na PW, czy na maila, dograć niektóre pytania, bo wiadomo, że odpowiedzi zrodzą nowe pytania do konkretnych Ranczersów. Ja na przykład chętnie zapytam Życiaka o jego przygodę z Barciślandią :D
Obrazek

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

19 maja 2014, 12:43

Chcę w gazetce napisać o nowym redaktorze, kto nim zostaje i do kogo nadsyłać materiały?

Awatar użytkownika
Hania i Andrzej
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 392 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 465 razy

19 maja 2014, 13:30

pablo pisze:Chcę w gazetce napisać o nowym redaktorze, kto nim zostaje i do kogo nadsyłać materiały?

Sorry Pablo ale cały czas mam wrażenie jakbyś czekał na to , że cała społeczność ranczerska będzie Cię prosić , żebyś został i nie odchodził z redaktora naczelnego. Cały czas tylko żale i prośby o komentarze . Chyba nie na tym to polega? Ważne żeby gazetka się ukazywała a czy to Ty będziesz naczelnym czy kto inny to nie jest ważne. Forma ankiety będzie najlepsza a jeśli ktoś napisze komentarz, chwała mu za to.

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

19 maja 2014, 13:35

Hania i Andrzej pisze:
pablo pisze:Chcę w gazetce napisać o nowym redaktorze, kto nim zostaje i do kogo nadsyłać materiały?

Sorry Pablo ale cały czas mam wrażenie jakbyś czekał na to , że cała społeczność ranczerska będzie Cię prosić , żebyś został i nie odchodził z redaktora naczelnego. Cały czas tylko żale i prośby o komentarze . Chyba nie na tym to polega? Ważne żeby gazetka się ukazywała a czy to Ty będziesz naczelnym czy kto inny to nie jest ważne. Forma ankiety będzie najlepsza a jeśli ktoś napisze komentarz, chwała mu za to.
Jak to już jest przesądzone, mc_flay o tym pisał tylko nie wiem czy on będzie naczelnym czy Milla-nowa i do kogo materiały przesyłać.

Awatar użytkownika
Ranczerka21
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 56 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 175 razy

19 maja 2014, 15:29

Niestety Hania ma bardzo dużo racji. Mało komu chce się dokonywać wnikliwej analizy każdego numeru, a komentarze w stylu "podobało mi się", "fajne było" itd. uważacie za lakoniczne i domagacie się recenzji. Myślę, że mogło to zniechęcać użytkowników do wypowiadania się w ogóle...
Ale to nic, ważne umieć dostrzegać błędy i ich więcej nie popełniać, a po postach widzę, że nastąpił przełom w tej sprawie :)

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

19 maja 2014, 18:04

pablo pisze: Jak to już jest przesądzone, mc_flay o tym pisał tylko nie wiem czy on będzie naczelnym czy Milla-nowa i do kogo materiały przesyłać.
Było wyżej napisane. Gazetkę redaguje zespół niebiesko-pomarańczowo-zielony, czyli mc_flay, Milla-nowa i Justyś
Obrazek

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

19 maja 2014, 18:20

Milla-nowa pisze:
pablo pisze: Jak to już jest przesądzone, mc_flay o tym pisał tylko nie wiem czy on będzie naczelnym czy Milla-nowa i do kogo materiały przesyłać.
Było wyżej napisane. Gazetkę redaguje zespół niebiesko-pomarańczowo-zielony, czyli mc_flay, Milla-nowa i Justyś
Czyli flaga Gabonu. :D To będzie murzyńska gazetka? :rechot:

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

19 maja 2014, 19:19

pablo pisze: To będzie murzyńska gazetka? :rechot:
A nawet gdyby, to co, masz z tym jakiś problem? :pałka:
Obrazek

Deleted User 1816

19 maja 2014, 20:14

pablo pisze:Czyli flaga Gabonu. :D To będzie murzyńska gazetka? :rechot:
Milla-nowa, tak jak Ty chciałem tą wypowiedź skrytykować, jednak uznałem że nie będę się zniżał do poziomu tego pseudo żartu. A może brak mi poczucia humoru (lub horroru).
Tak mi jeszcze przyszło do głowy: Pablo, GOLD-owi nie przystoją pewne rzeczy.

ODPOWIEDZ