Ranczerska Gazetka nr 12 [12 maja 2014]

W tym dziale możecie znaleźć gazetki redagowane przez Ranczersów dla Ranczersów.
Deleted User 1816

15 maja 2014, 20:56

Nawiązując do wcześniejszych postów Milla-nowa i Justyś.

Miałem napisać to w recenzji, nawet to napisałem jednak skasowałem. Nie chciałem robić przykrości autorom którzy się napracowali i odwalili kawał dobrej roboty, a są tu najmniej winni.

Sorki, ale ten numer to bubel. Nawet przepiękne kawałki najwspanialszej tapety, sklejone byle jak będą tylko straszyć.

Rolą Naczelnego jest dopilnowanie wszystkiego. Naczelny - brzmi dumnie - prawda. Jednak jest to funkcja trudna. On odpowiada za wszystko. On powinien brać na klatę wszystkie uchybienia a nie tłumaczyć się we wstępie że "nie zdążył" i publikuje tak jak jest.

Dlatego powtórzę byłem i dalej jestem za cyklem dwutygodniowym - lepiej rzadziej a lepiej. Bo pośpiech nie jest dobrym doradcą.

EDIT:
Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.

źródło - wikipedia

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 541 razy

16 maja 2014, 11:08

Poza tym to wy nazwaliście mnie, ja się nie pchałem, tak tylko napisałem sobie pierwszy numer na próbę.
A czy gazetka będzie co tydzień czy co 2 tygodnie, nic to nie zmieni, bo ja i tak ją będę robić tuż przed wydaniem. Ja nad numerem nie będę siedzieć tydzień ze 20-30 godzin, żeby był perfekcyjny, bo ja nie mam na to czasu. Jakby każdy przesyłał według szablonu to by było mało do korekty. Chyba każdy umie w Wordzie ustawić dobrą czcionkę i wstawić pole tekstowe. A jeśli się wam to nie podoba ja z chęcią odstąpię tą funkcję komuś, kto ma mnóstwo czasu, żeby pracować na każdą gazetką kilkadziesiąt godzin.

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 767 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 505 razy
Kontakt:

16 maja 2014, 16:12

Nie przesadzasz z tymi 20 godzinami? Wg mnie 3-4 godziny to jest max.

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

16 maja 2014, 16:19

Ja jestem do głębi zdruzgotana, że nikt nie pochylił się nad fortelem księdza Macieja w "Ciotce". :płacze:
Obrazek

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

16 maja 2014, 16:43

Milla-nowa pisze:Nie przesadzasz z tymi 20 godzinami? Wg mnie 3-4 godziny to jest max.
Więcej siedziałem nad ostatnim numerem. Wliczam w to pisanie moich kącików. Ranczo A-Z prawie godzina, opowiadanie 1,5 h, wstęp pół godziny, kącik rozrywkowy pół godziny...

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

16 maja 2014, 16:54

pablo pisze:
Milla-nowa pisze:Nie przesadzasz z tymi 20 godzinami? Wg mnie 3-4 godziny to jest max.
Więcej siedziałem nad ostatnim numerem. Wliczam w to pisanie moich kącików. Ranczo A-Z prawie godzina, opowiadanie 1,5 h, wstęp pół godziny, kącik rozrywkowy pół godziny...
Mówimy o samej redakcji, nie o pisaniu kącików.
Obrazek

Deleted User 1816

16 maja 2014, 18:36

Nie wiem kto pchał się , kto nie. Wiem jedno teraz jest to sztuka dla sztuki, bo oprócz piszących artykuły i mnie pies z kulawą nogą się nie kwapi do komentowania. A jak już ktoś napisze to dlatego że redakcja o to wręcz żebrze.

Gazetka ma być czymś do czego ludzie się garną i chcą. A jak tak nie jest, to z jakiegoś powodu. Zwykle w takich sytuacjach w komercyjnych czasopismach robi się generalnie jedną z dwóch rzeczy, albo obydwie jednocześnie. Jakie nie będę pisał.
Ja kiedyś powiedziałem, mam kilka pomysłów na artykuły, wygląd gazetki itp. Jednak czekam z tym na lepsze czasy. I tyle.

Jeszcze jedno, od samego początku byłem, i nie tylko ja za rzadszym wydawaniem. Moim skromnym zdaniem raz na dwa tygodnie też może i za często.

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

16 maja 2014, 19:30

Po raz kolejny napisałbym, że się nie nadaję na naczelnego. Ale jak tak napiszę, to zaraz będzie że się nadaję itp. Ale widać, że się nie nadaję skoro jest tyle krytyki co do gazetki. Więc rozważam na serio rezygnację. Poza tym tak jak mc_flay napisał, nie ma po co pisać gazetki jak poza redakcją nikt nie komentuje. Przejrzałem poprzednie numery, to więcej osób komentowało, a teraz już nie.

Pozwolę sobie tutaj na mały offtop:
Tak samo sprawa wygląda z moimi opowiadaniami. Pierwsze cieszyły się bardzo dużą popularnością. (Sylwester i Nowy Rok). Widać to po komentarzach i podziękowaniach za post... A kolejne już miały ich coraz mniej. Moje ostatnie, wydaje mi się jedno z najciekawszych opowiadań już takiej popularności nie miało. I też musiałem dużo reklamować je, żeby ktoś przeczytał. Więc co do opowiadań, to nie spodziewajcie się w najbliższym czasie kolejnego, bo nie ma sensu pisać dla kilku osób. Przepraszam tych co czytają, ale to tak jak w telewizji: program ma małą oglądalność to go zdejmują. Tak samo tu.

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

16 maja 2014, 20:20

pablo pisze:Poza tym tak jak mc_flay napisał, nie ma po co pisać gazetki jak poza redakcją nikt nie komentuje. Przejrzałem poprzednie numery, to więcej osób komentowało, a teraz już nie.
Pozwolę sobie tutaj na mały offtop:
Tak samo sprawa wygląda z moimi opowiadaniami. Pierwsze cieszyły się bardzo dużą popularnością. (Sylwester i Nowy Rok). Widać to po komentarzach i podziękowaniach za post... A kolejne już miały ich coraz mniej. Moje ostatnie, wydaje mi się jedno z najciekawszych opowiadań już takiej popularności nie miało. I też musiałem dużo reklamować je, żeby ktoś przeczytał. Więc co do opowiadań, to nie spodziewajcie się w najbliższym czasie kolejnego, bo nie ma sensu pisać dla kilku osób. Przepraszam tych co czytają, ale to tak jak w telewizji: program ma małą oglądalność to go zdejmują. Tak samo tu.
Może właśnie jest to kwestia przesytu. Może zbyt często serwujemy swoją twórczość, przez co ona powszednieje. Ja rozważam propozycję mc_flay`a, którą też wcześniej składała Justyś - zmienić częstotliwość wydawania na raz na dwa tygodnie. Będę się przy tym upierać, że wydawanie rzadziej oznacza śmierć gazetki, bo nawet autorzy zapomną, że mają coś przygotować. I koniecznie trzeba zadbać o stronę graficzną, bo jednak jest równie ważna, jak treści.
Obrazek

Deleted User 1816

16 maja 2014, 21:30

Milla-nowa ja zawsze mówiłem, w swojej krytyce tego numeru też: Gazeta czyli słowo pisane. Równie ważna jest treść, jak i sposób przekazu. Czasami nawet w brukowcach jest na odwrót - to forma graficzna przyciąga, a treść jest dodatkiem.

Swoją krytyką chcę pokazać że potrzebne są zmiany, i według mnie oglądając dwa numery gazetki pierwszy i np. numer 10 (bo ostatni to wiadomo) można mieć wrażenie przeskoku jakościowego. Gdybym nie krytykował, sorki ale albo gazetki by już nie było albo dalej straszyłaby szatą graficzną i kulfoniastymi numerami stron.

Dlatego wg mnie pora na zmiany, bo co tydzień jest zdecydowanie za często. I jeszcze jedno, Pablo przepraszam że to napiszę ale skoro nie masz czasu...

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

17 maja 2014, 8:35

Prawda jest taka, że już mi się nie chce wydawać gazetki. Nawet apele nie pomagają. Pisałem w którymś numerze, że każdy z redakcji poświęca nawet kilka godzin na tydzień, to i na komentarz ktoś może poświęcić minutę, czy dwie. Ale prawda jest taka, że ludzie pobiorą tylko gazetkę, przejrzą tytuły i obrazki i tyle... A gdyby te moje słowa nie były prawdziwe, powinna być lawina komentarzy i recenzji, że to wcale nieprawda, ale zapewne tak nie będzie...

Awatar użytkownika
Justyś
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 209 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 229 razy

17 maja 2014, 10:18

Powtarzam: ludzie mają przesyt! Stąd brak komentarzy.

Gazetka, wydawana raz na miesiąc czy dwa razy w miesiącu powinna w zupełności wystarczyć.
Kącik komentarzy powinien być zmodyfikowany --> jako artykuł. Z resztą, później jak znajdę chwilkę, to coś napiszę
"-Wiesz, że ja wyznaję zasadę pacta sunt servanda!
-Ta i te ecetera ecetera tam inne." P.K

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

17 maja 2014, 16:09

pablo pisze:Prawda jest taka, że już mi się nie chce wydawać gazetki. Nawet apele nie pomagają. Pisałem w którymś numerze, że każdy z redakcji poświęca nawet kilka godzin na tydzień, to i na komentarz ktoś może poświęcić minutę, czy dwie. Ale prawda jest taka, że ludzie pobiorą tylko gazetkę, przejrzą tytuły i obrazki i tyle... A gdyby te moje słowa nie były prawdziwe, powinna być lawina komentarzy i recenzji, że to wcale nieprawda, ale zapewne tak nie będzie...
Nieprawda, Twój Kącik Proboszcza był wielokrotnie komentowany, także ten ostatni. Ja za to nie doczekałam się ani jednego (z wyjątkiem mc_flay i lakonicznego Ranczerki21) komentarza aktualnej opowieści o Ciotce, który by świadczył o faktycznym przeczytaniu tekstu, więc z nas dwojga to raczej ja powinnam być sfrustrowana. :(

Mój pomysł jest taki - kolejny numer Gazetki wydamy 27 maja, a nie w najbliższy wtorek. Numer ma być dopracowany. Autorzy powinni przesłać teksty najpóźniej do czwartku 22 maja. Może warto rozdzielić role. Ja, ponieważ nie znam się na kwestiach technicznych, mogę opracowywać teksty pod względem językowym, będzie to lepszy wkład w krzewienie poprawnej polszczyzny, niż tylko Kącik Witebskiego (który byłby utrzymany, ale nie w każdym numerze). Nie wyobrażam sobie Gazetki bez Kącika Rozrywkowego i od czasu do czasu Kącika Proboszcza, więc tu Pablo liczę na Ciebie.
Ponieważ teksty mogą spływać z różną częstotliwością, może warto rozważyć, czy jeśli przyjdą np. dwa teksty podróżnicze, albo dwa opowiadania, nie będzie lepiej publikować je w różnych numerach. W ten sposób zapewnimy sobie dopływ materiałów, bez naciskania na piszących.

Co na to inni?

PS. Po najbliższym numerze Ciotka bezpowrotnie odejdzie do lamusa, z uwagi na to, że tzw. "zasad dobrego wychowania" nie ma tak wielu, aby ten kącik ciągnąć. Jak niektórzy wiedzą - ostatni odcinek Ciotki został napisany dawno temu, a jego wymowa powinna ucieszyć mc_flay`a i Marcina_24. Zostanie zastąpiona innym kącikiem, chyba ze zapadnie decyzja o zamknięciu Gazetki (co uważam, nie powinno nastąpić, mając na uwadze, jak wiele osób zgłasza teksty do publikacji).
Obrazek

Deleted User 1816

17 maja 2014, 18:40

Milla-nowa, pomysł wedle mnie bardzo dobry, jednak jest jedno ale. Cieszy mnie fakt że w koniec końców ktoś zrozumiał i powiedzmy sobie szczerze: Nie ilość się liczy a jakość.. Dlatego w nawiązaniu do wcześniejszych postów proponuję następujące rozwiązanie w ramach eksperymentu. Wiem że to co teraz napiszę może wydać się szokujące, jednak jest to moja nieśmiała propozycja:
1. Gazetka jest wydawana raz na trzy tygodnie - pozwoli to na czas potrzebny na cały cykl wydawniczy, jednocześnie spowoduje że gazetka się "nie przeje". Może być sytuacja że z powodu braku wystarczającej ilości materiałów o dobrej jakości wydanie następnego numeru przesunie się o jakiś czas - według mnie nie ma co robić tragedii - postawmy na jakość.
2. Pablo otrzymuje stanowisko honorowego Redaktora Naczelnego oraz status założyciela i pomysłodawcy gazetki - informacja ta będzie zamieszczana w każdym numerze w stopce redakcyjnej.
3. Milla-nowa zostaje Redaktorem Głównym- . To ona będzie decydować o terminach, do niej będą spływać materiały itd.

Na koniec Apel
Ranczersi - jest to pismo dla Was, jednak też od Was zależy jak ono będzie wyglądać. Powiem szczerze, że widzę to że redakcja gazetki pisze i tworzy z wielką przyjemnością, i będzie tworzyć dopóki choć jeden Ranczers będzie doceniał ich pracę.

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum

17 maja 2014, 19:26

Moje zdanie jest takie:
Zgadzam się z mc_flay, o zmianie redaktora naczelnego. Może być tak, że ja będę jako założyciel widniał. Zgadzam się też z tym, że skoro gazetka się rozrasta to jest za dużo materiałów na tydzień. Ja upierałem się za tygodniem, jak było jeszcze mało kącików i gazetki były krótsze. Ja widzę 2 możliwości:

1) co 2 tygodnie (więcej materiałów ale rzadziej)- każdy nadsyła materiały najpóźniej tydzień wcześniej. Nawet gdy będą 2 materiały do kącika podróżniczego to też mogą być.
2) co tydzień (mniej materiałów ale częściej) - wcześniej ustalone jest, jakie kąciki będą w danym numerze. Ukazywały by się naprzemienne np kącik Lucy z kącikiem Witebskiego, statystyki z ranczo A-Z, Kącik podróżniczy z kącikiem proboszcza.

W ten wtorek wydam już ostatni 13 numer, a co do kolejnego terminu to się ustali później.

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

17 maja 2014, 19:59

mc_flay pisze:proponuję następujące rozwiązanie w ramach eksperymentu. Wiem że to co teraz napiszę może wydać się szokujące, jednak jest to moja nieśmiała propozycja:
1. Gazetka jest wydawana raz na trzy tygodnie - pozwoli to na czas potrzebny na cały cykl wydawniczy, jednocześnie spowoduje że gazetka się "nie przeje". Może być sytuacja że z powodu braku wystarczającej ilości materiałów o dobrej jakości wydanie następnego numeru przesunie się o jakiś czas - według mnie nie ma co robić tragedii - postawmy na jakość.
W tej sprawie jednak proponuję ankietę, dwie opcje do wyboru: raz na dwa tygodnie, raz na trzy tygodnie.
Jako osoba, która pisze nie tylko tu i nie tylko gratis wiem, że rygory są potrzebne autorom. Zbytnie rozwleczenie w czasie powoduje, że albo materiałów jest za dużo naraz i redaktor ich po prostu nie jest w stanie ogarnąć, albo autorzy w ogóle przestają pisać, bo zapominają o terminie. Z tego względu uważam okres dwutygodniowy za optymalny, ale chciałabym poznać opinię także czytelników, a nie tylko redaktorów i autorów.
mc_flay pisze:2. Pablo otrzymuje stanowisko honorowego Redaktora Naczelnego oraz status założyciela i pomysłodawcy gazetki - informacja ta będzie zamieszczana w każdym numerze w stopce redakcyjnej.
To jest oczywista oczywistość.
mc_flay pisze:3. Milla-nowa zostaje Redaktorem Głównym- . To ona będzie decydować o terminach, do niej będą spływać materiały itd..
No i tu się zaczynają schody, bo nie wyobrażam sobie, aby redaktorem głównym była osoba, która nie ma zielonego pojęcia o tym, jak wstawić gazetkę do pobrania i w ogóle o technicznej stronie przedsięwzięcia. Proponuję, aby nie wyłaniać redaktora głównego, tylko Główny Zespół Redakcyjny w składzie mc-flay, Justyś i Milla-nowa, czyli ja. Podziału prac dokonamy we własnym zakresie.
mc_flay pisze:Na koniec Apel
Ranczersi - jest to pismo dla Was, jednak też od Was zależy jak ono będzie wyglądać. Powiem szczerze, że widzę to że redakcja gazetki pisze i tworzy z wielką przyjemnością, i będzie tworzyć dopóki choć jeden Ranczers będzie doceniał ich pracę.
Święte słowa. Mam do tej części taki pomysł, aby przy nowym wątku, informującym o kolejnym wydaniu dodawać ankietę z wymienionymi tytułami z danego wydania. Oceniający ma możliwość dokonania trzech wyborów. W ten sposób redakcja otrzyma informację zwrotną od osób, które niekoniecznie chcą pisać obszerny komentarz, ale są skłonne wystawić jakąś ocenę. Będzie to też miało wpływ na utrzymywanie lub kasowanie określonych kącików.
pablo pisze:Zgadzam się też z tym, że skoro gazetka się rozrasta to jest za dużo materiałów na tydzień. Ja upierałem się za tygodniem, jak było jeszcze mało kącików i gazetki były krótsze. Ja widzę 2 możliwości:

1) co 2 tygodnie (więcej materiałów ale rzadziej)- każdy nadsyła materiały najpóźniej tydzień wcześniej. Nawet gdy będą 2 materiały do kącika podróżniczego to też mogą być.
2) co tydzień (mniej materiałów ale częściej) - wcześniej ustalone jest, jakie kąciki będą w danym numerze. Ukazywały by się naprzemienne np kącik Lucy z kącikiem Witebskiego, statystyki z ranczo A-Z, Kącik podróżniczy z kącikiem proboszcza.

W ten wtorek wydam już ostatni 13 numer, a co do kolejnego terminu to się ustali później.
Wydaje się, że powinniśmy podjąć decyzję co do częstotliwości teraz. Skoro ją teraz podejmiemy, to przyszły numer nie powinien się ukazać w najbliższy wtorek. Nikłe zainteresowanie tym numerem mówi samo za siebie, a ja nie chcę, aby pożegnanie z Ciotką przeszło kompletnie bez echa, jak tekst opublikowany w nr 12.
Chcę zwrócić uwagę, że wśród recenzentów tego numeru były tylko dwie osoby, które zarazem nie były autorami tekstów. Opinię Justyś pomijam, bo nie dotyczyła numeru, tylko gazetki w ogóle.
Obrazek

Awatar użytkownika
Justyś
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 209 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 229 razy

17 maja 2014, 20:50

Jeśli chodzi o opinię, to na prawdę popieram Milla_nowa i Mc_flay, z tego względu, że potrzeba jednak przysiąść i wymyślić coś optymalnego, aby czytelnicy chcieli czytać naszą gazetkę.

To ma być nasza twórczość: Ranczersów dla Ranczersów i nie zapominajmy, że kwestia gazetki była już wcześniej poruszana, kiedy nas, nowych jeszcze tu nie było ;)
I to była gazetka moim zdaniem na prawdę na poziomie - rzadko wydawana a dobrze.

Cóż. Mnie pozostaje tylko podziekować za współpracę i bierzemy się ponownie do dzieła!

Co do częśtości wydawania: proponuję raz na trzy tygodnie :-)
"-Wiesz, że ja wyznaję zasadę pacta sunt servanda!
-Ta i te ecetera ecetera tam inne." P.K

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

17 maja 2014, 21:18

Justyś pisze: Co do częśtości wydawania: proponuję raz na trzy tygodnie :-)
Dla mnie taki cykl jest wybitnie niekorzystny. Ja mam spiętrzenie prac zawsze w tych samych terminach miesiąca. Przy układzie dwutygodniowym mogę tak ustawiać terminy, aby to omijać.
A może nie dwa-trzy tygodnie, tylko dwie daty w miesiącu? Wtedy wychodzi dwa i kawałek tygodnia? Pozwoli to na lepsze zaplanowanie pracy w okresie miesiąca. Dla mnie najlepszy byłby 3 i 18 dzień miesiąca. Z wyłączeniem 3 czerwca, bo wtedy wyjeżdżam, ale ufam, że pozostali sobie poradzą.
Obrazek

Deleted User 1816

17 maja 2014, 21:28

Milla-nowa pisze:
Justyś pisze: Co do częśtości wydawania: proponuję raz na trzy tygodnie :-)
Dla mnie taki cykl jest wybitnie niekorzystny. Ja mam spiętrzenie prac zawsze w tych samych terminach miesiąca. Przy układzie dwutygodniowym mogę tak ustawiać terminy, aby to omijać.
A może nie dwa-trzy tygodnie, tylko dwie daty w miesiącu? Wtedy wychodzi dwa i kawałek tygodnia? Pozwoli to na lepsze zaplanowanie pracy w okresie miesiąca. Dla mnie najlepszy byłby 3 i 18 dzień miesiąca. Z wyłączeniem 3 czerwca, bo wtedy wyjeżdżam, ale ufam, że pozostali sobie poradzą.
Właśnie tak, dokładnie o tym myślałem. Dodatkowo, Gazetka jest Ranczerska, jednak nie samym Ranczem żyjemy dlatego mam propozycję nowych kącików np. kącik w którym można by wstawiać opowiadania, niekoniecznie o Ranczu, jednak związane z Ranczersami, jakiś kącik techniczny itp.

Co do kwestii wspomnianej przez Justyś wcześniejszej Gazetki - zgadzam się w 100 procentach.

Awatar użytkownika
Milla-nowa
Moderator
Moderator
Kontakt:

17 maja 2014, 22:15

mc_flay pisze: Gazetka jest Ranczerska, jednak nie samym Ranczem żyjemy dlatego mam propozycję nowych kącików np. kącik w którym można by wstawiać opowiadania, niekoniecznie o Ranczu, jednak związane z Ranczersami, jakiś kącik techniczny itp.
Kącik opowiadań niezwiązanych z Ranczem proponowałabym nazwać "Ranczerskie życie poza Ranczem", albo coś w tym typie.
Obrazek

ODPOWIEDZ