Ulica imienia Leona Niemczyka w Łodzi

Forum poświęcone pamięci Leona Niemczyka.
Pabfer
Super User
Super User
Podziękował(a): 63 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 92 razy

28 maja 2015, 8:31

Mieszkam w Łodzi i czasem przechodzę koło Skweru im. Leona Niemczyka. Bardzo mi się podoba pomysł upamiętnienia takiego geniusza!

Awatar użytkownika
Hania i Andrzej
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 392 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 465 razy

28 maja 2015, 21:34

Leon Niemczyk , choć urodził się w Warszawie , całe życie związał z Łodzią i podobno kochał nasze miasto całym sercem. Mieszkał na Bałutach ( tak jak ja sporą część mojego życia, czyli taki mój sąsiad prawie ) . Jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Wiemy o tym od dawna, ale powiem szczerze zawsze coś stoi na przeszkodzie , żeby tam pojechać i oddać mu hołd i modlitwę. Czytając dzisiejsze wpisy na jego temat poczuliśmy trochę wstyd , że mając tak blisko nie odwiedziliśmy go. Jak zwykle więc zadziałaliśmy spontanicznie - po pracy podjechaliśmy na Stary cmentarz. Skwer jego imienia skwerem , jego Gwiazda na Piotrkowskiej gwiazdą, ale chyba warto choć czasem i na cmentarz się udać. Trafić bardzo łatwo, bez specjalnych wskazówek. :good:
Pomnik jest zadbany, stoją zapalone świece , piszemy to , ponieważ różne głosy pojawiały się na ten temat.
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
sypniewski5
Super User
Super User
Podziękował(a): 121 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 106 razy

29 maja 2015, 14:26

Jeden z nielicznych geniuszy polskiego kina, wspaniała postać nie tylko w Ranczo. Ciekawe co by wniósł do serialu i czy w ogóle by w nim grał, jeśli by żył.
Wieczne odpoczywanie.....
''Zakon rycerzy Mamrota'' - ks. bp. Piotr Kozioł

Awatar użytkownika
maniek
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Podziękował(a): 40 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 40 razy

29 maja 2015, 17:53

Nasz Szeryf w wywiadzie dla forum wspomniał, że około 5 miesięcy przed śmiercią pan Leon był w bardzo dobrej formie, a dopiero w wakacje choroba zrobiła duży postęp, co też można zauważyć, oglądając drugą serię. Zamiast Jana Japycza z I serii, który zawsze służył dobrą radą, oglądaliśmy niestety schorowanego, wychudzonego i zmienionego starszego pana na wózku. Co może choroba zrobić z człowiekiem... :(
"Przecież oni nawet nie wiedzą, w co wierzą!" - ks. Robert

Awatar użytkownika
Marta
Super User
Super User
Podziękował(a): 178 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 96 razy

29 maja 2015, 17:55

Leon Niemczyk - wybitny aktor, jak najbardziej zasługujący na wyróżnienie. :błaga: :czapka: :błaga:

Awatar użytkownika
Tomek
Zaawansowany komentator
Zaawansowany komentator
Podziękował(a): 8 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 27 razy

03 cze 2015, 13:11

Nie pamiętam żadnej produkcji, w której on grał, oprócz Rancza oczywiście. :( Widać mało filmów oglądam.
Wieczne odpoczywanie jak najbardziej należy się temu człowiekowi. Czytałem, że pomimo choroby i coraz słabszego stanu zdrowia, nie wycofał się z aktorstwa, został aż do śmierci.
Świeć Panie nad jego duszą. [*]

ODPOWIEDZ