Ze względu na nowe przepisy wchodzące w życie 25 maja br., forum będzie działać tylko do najbliższego czwartku 24 maja. Dostosowanie regulaminu, polityki prywatności, przeprowadzenie audytu, całej kampanii informacyjnej oraz wszystkich innych obowiązków wynikających z przepisów RODO jest zbyt skomplikowanym, czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Forum powstało w maju i w maju kończy swoją działalność. Dziękuję za 13 lat wspólnej przygody z "Ranczem". Zrobiliśmy razem sporo ciekawych i dobrych rzeczy. Było warto!

Jeruzal: Ekranowe Wilkowyje

Ciekawostki związane z miejscami serialowymi.
Awatar użytkownika
Anija
Moderator
Moderator
Posty: 1785
Rejestracja: 27 lut 2007, 14:58

09 maja 2011, 23:23

zyciewarszawy.pl pisze:W okresie kontrreformacji i po potopie szwedzkim miasto stanowiło lokalny ośrodek pielgrzymkowy. Potem utraciło prawa miejskie i nigdy nie wróciło do dawnej świetności. Dziś jest znane z tego, że powstaje tu serial „Ranczo".

Obrazek

Kiedyś znany pod nazwą Żeliszew, leżący w odległości kilku kilometrów od czterech innych miasteczek, nigdy nie rozwinął się w duży ośrodek. Sytuacji nie zmieniła nawet nowa nazwa. W 1810 r. Jeruzalem (z czasem skrócone do dzisiejszej postaci) miało niespełna 200 mieszkańców i około 1820 r. utraciło prawa miejskie. Była to stara miejscowość, którą wzmiankowano już w 1426 r. Należała kolejno do Oborskich, Głogowskich, Rudzińskich i Cieszkowskich. W 1533 r. Oborscy otrzymali przywilej na założenie miasta prywatnego. Wtedy erygowano też parafię.

Na miejscu pierwszego kościoła w latach 1757-1758 wzniesiono nowy, który po niewielkiej przebudowie przetrwał do dziś. Kościół jest drewniany z dachem dwuspadowym, kryty gontem, rozmieszczony na planie krzyża z dobudowaną zakrystią. Między nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczny dla tego typu budownictwa łuk tęczowy, a na nim krucyfiks oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jana z XVI wieku. Całe wnętrze bogato zdobione w stylu barokowym.

Obok kościoła usytuowane jest mauzoleum Floriana Cieszkowskiego, który zmarł w 1798 r. Był właścicielem dóbr Łukówiec i Jeruzal, zapisał się jako poseł ziemi liwskiej na Sejm Czteroletni. Jego wnukiem był August Cieszkowski - znany filozof i działacz społeczny. W 1975 r. do Mauzoleum przeniesiono płytę nagrobną średniowiecznego rycerza, która wcześniej znajdowała się w prezbiterium kościoła pod amboną.

Do dziś można podziwiać w Jeruzalu zachowany średniowieczny układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem o wymiarach 100 na 120 m. Warto odwiedzić przy okazji okoliczne miejscowości, a szczególnie dwory w Kuflewie i Łukówcu, kiedy przyjedzie się do filmowych Wilkowyj zobaczyć plebanię, starą szkołę, dom księgowej Leokadii Paciorek, sklep Więcławskiej, dom Witebskiego i Hadziuków.

źródło
"Cieszmy się życiem! Po prostu..."
Awatar użytkownika
admin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 15 gru 2006, 17:42
Lokalizacja: M@zowsze
Kontakt:

02 lut 2015, 23:52

Materiał filmowy z 2012 roku: Plan filmowy Rancza
Forum Ranczersów
Gal
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Posty: 220
Rejestracja: 07 cze 2015, 13:38

14 sie 2015, 21:17

Pięknie opisana historia Jeruzala, a ja chciałbym zwrócić uwagę na jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski, jaka miała miejsce na terenach wokół serialowych "Wilkowyj".
15. sierpnia mamy 95 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Bitwa ta jest uważana za jedną z 18. decydujących o losach świata. Krwawa walka toczyła się na przedpolach Warszawy, ale jej wynik rozstrzygnął się na drogach serialowych - wokół Radzynia i Jeruzala. Przez te tereny przeszło kontruderzenie polskich wojsk, które dotarły do Mińska Maz., wychodząc na tyły wojsk bolszewickich, oblegających Warszawę, zmuszając ich do odwrotu. Tym samym nastąpił zwrot w zwycięskiej dla Polski wojnie 1920.
Bitwa opisywana jest jako "Cud nad Wisłą", ale to nie cud był, tylko ogromny wysiłek odradzającego się państwa i jego wojska.
Więcej informacji o tym zwycięstwie oręża polskiego można będzie przeczytać w kąciku historycznym kolejnej Gazetki Ranczerskiej.
"Też byś mnie tak szukał ?
Ja ciebie codziennie szukam Lucy, a jak znajduje to nie mogę uwierzyć,że jeszcze nie odeszłaś. "
-odcinek 52
ODPOWIEDZ