[społeczeństwo] Sprawa na Ukrainie

Po lekkich, łatwych i przyjemnych tematach czas na trochę poważniejsze. To właściwe miejsce na poważne sprawy.
Awatar użytkownika
Justyś
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 209 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 229 razy

02 mar 2014, 11:52

Pomyślałam, że możemy porozmawiać o bieżącym wydarzeniu, jakim jest sprawa Ukrainy, która nie schodzi z nagłówków już od jakiegoś czasu.
Jak myślicie, czy Ukrainie grozi wojna z Rosją?
Czy wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie mogłoby polepszyć stosunki dyplomatyczne i polemizację w sprawie wyjaśnienia sporu oraz pokojowego rozpatrzenia sprawy?
Czy Polska może czuć się zagrożona?
"-Wiesz, że ja wyznaję zasadę pacta sunt servanda!
-Ta i te ecetera ecetera tam inne." P.K

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User
Podziękował(a): 99 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 69 razy

02 mar 2014, 13:43

Polska jak najbardziej może czuć się zagrożona po tym co odpierdzielają nasi politycy, NATO tylko straszy ale tak na prawdę będzie jak z Gruzją... ciężko jest tutaj ocenić po czyjej stanąć stronie ale Rosja broni swoich interesów a USA znowu chce się dopchać do kolejnego koryta... najbardziej mnie śmieszy, że tylu Polaków opowiada się po stronie Ukraińców, kibicuje im itp. a o swoją sytuację w Polsce nie potrafią zawalczyć, z drugiej strony śmieszy mnie, że teraz "jesteśmy braćmi" jak to powiedział jakiś polityk, tylko szkoda, że opuścił lekcje historii, jak Ukraińcy mordowali "naszych" czy jak domagali się zwrotu polskich ziem. A Krym cóż... kto ma Krym ten rządzi Morzem Czarnym, strefą wpływów, drogami handlowymi i innymi tego typu "pierdołami". To jest jedno z najbardziej strategicznych miejsc w Europie. Warto spojrzeć na mapę i uświadomić sobie co może się stać jeśli Putin "zdobędzie" półwysep krymski. Teraz czekać aż Chińczycy zaczną się domagać coraz bardziej zwrotu długów, bo takie Ukraina również posiada względem Chin :) Chodzi o nie dostarczone zboże warte kilka mld dolarów :) A czy Ukraina będzie miała lepiej? Powiem tak z Ruskami będzie moim zdaniem źle w UE również :) Żyjemy w takich czasach, gdzie tak na prawdę trudno o "samodzielność". Warto poczytać o NWO, o masonach :) dowiemy się wielu ciekawych rzeczy :P

PS. My Polacy nie musimy się martwić :) Może przesadzę powołując się na przepowiednie, wiadomo wszystkie się różnią ale nie pod jednym względem - Polski :) Tajemnice fatimskie mówią o podobnym konflikcie, który obecnie się zaczyna dziać, ale mówią również o tym, że Polska jako jedyny kraj nie "doświadczy" zniszczeń, wojny itp. :) Mamy szczęście, jesteśmy Narodem Wybranym :)

A tak na poważnie to nieeeeee :) Nie będzie wojny a jeśli takowa miała by być to będzie to jedyne "drobny" konflikt. Historia wiele razy się powtarza.

Awatar użytkownika
Cecztery
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator
Podziękował(a): 27 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 6 razy

02 mar 2014, 16:36

Zobaczymy co z tego wyniknie. Krym być może opanują rosyjskie wojska i przyłączą do Rosji, być może cała wschodnia część Ukrainy odłączy się od zachodniej części. Po prostu drażni mnie to, że Polacy wtykają nos w nie swoje sprawy. Ukraina to Ukraina a my tu robimy jakieś pochody przyjaźni i innego pierdoły. W mojej szkole ostatnio zrobili wielki dzień solidarności z Ukrainą. Kupowaliśmy (a właściwie inni kupowali, bo ja nie) pączki i losy, a pieniądze szły do Caritasu, który dawał je Ukrainie. Mieliśmy wielki apel itp... Gdyby Janukowycz wprowadził wcześniej stan wojenny może by było tak jak w Polsce w latach 81-83. Wojsko stałoby na ulicach, była by godzina policyjna itp. i nie mogli by protestować i walczyć na majdanie. A teraz Wiktor jeszcze zwala całą winę za tę wojnę w Kijowie na innych. Nie popieram Janukowycza, ale tym bardziej demonstrantów, bo Ukrainy do Unii nie wezmą (jest za słaba gospodarczo), a Putin może też się wściec i Ukraina nie będzie miała nic od Wschodu i nic od Zachodu. Ale, jak to się mówi. Pożyjemy, zobaczymy. A Polacy mają swój kraj i niech nie zapominają, że nam się z Ukraińcami źle wiodło. Na Majdanie jest pełno neonazistów, takich samych ludzi, którzy kiedyś mordowali Polaków. A teraz chcą jeszcze Zamościa i Przemyśla. To jest moje zdanie w tej kwestii.
Kto zamawiał Radio Taczki? - Pietrek

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 16 razy

02 mar 2014, 17:56

Moja opinia o tym konflikcie w pełni pokrywa się z opinią Maxa Kolonki.

Rosja jak Rosja, każdy wie, że Putin chce ZSRR bis tylko niestety nie każdy bierze to na poważnie, podczas gdy się tak dzieje. Ja byłbym uważny wobec tego co się dzieje, o tyle dobrze, że Ukraińcy nie dają się Rosjanom prowokować i tak jak gdzieś to słyszałem, Putin wysyła sygnał do Gruzji i Mołdawii, żeby tym krajom nie było tak śpieszno do Europy :( Ale kwestią nr 1 jest czy Putinowi będzie chciało się brać za Polskę.

A o przepowiedniach dot. Polski to swego czasu się oczytałem, nazbyt optymistyczne jak dla mnie.

i mój wujek ze Śląska jest fanem NWO i innych rządów światowych, był u mnie na wakacjach to ciągle o tym nawijał, ja stosuję się do zasady "im mniej wiesz, tym lepiej śpisz".

Awatar użytkownika
Tomu
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz
Podziękował(a): 48 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 27 razy

02 mar 2014, 18:07

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo skomplikowana, oby walka o Krym nie była początkiem wojny domowej, niestety Krym od dawna już jest po części rosyjski i po części ukraiński z przewagą rusyfikacji. Dziś odbyła się rada w Polsce przedstawicieli poszczególnych partii, którzy zadecydują w jakim stopniu będziemy partycypować w kwestiach ukraińskich. Odbyła się również rada paktu północnoatlantyckiego. Czekamy i pragniemy aby nasi sąsiedzi mieli spokój i demokrację

Awatar użytkownika
Revers
Super User
Super User
Podziękował(a): 85 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 49 razy

02 mar 2014, 18:52

Ja osobiście nie dziwię się ludności Ukrainy, że w końcu wyszli na ulice.
Żyli w takiej nędzy, że w końcu to musiało nastąpić.
Można powiedzieć, że kryzys osiągnął tam apogeum i dochodzi do manifestacji.
Nie rozumiem tylko po co Rosja wtrąca się do tego sporu, który prowadzi ludność Ukrainy z ich rządem.
Rosja chce pokazać swoją potęgę, ale Ameryka długo na to nie pozwoli i całe NATO.
Na razie trzeba czekać jak sprawy się potoczą, na razie te teoretyczne, słowne.
Zostaje nam współczuć ukraińskiej ludności, przechodzą historyczne starcia z władzami swojego kraju, nie mogą czuć się ani przez chwilę bezpiecznie we własnym narodzie.
W Ukrainie drzemie wielki potencjał gospodarczy, jednak w porównaniu do krajów Unii Europejskiej jest tam dopiero średniowiecze. Biorąc pod uwagę np. rolnictwo. Ukraińscy rolnicy obcują z takim sprzętem jaki w Polsce był już w latach 60 tych XX wieku.
Solejukowa: " Kto rano popieprzy dzień ma potem lepszy"

Paweł Kozioł: "Wilkowyje Nie pomyje Ty się nie boi "

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

02 mar 2014, 19:08

Revers, you're wrong

USA, NATO, ONZ czy co inne NIC NIE ZROBIĄ

USA raz że boją się że znowu Putin okiwa Obamę , eksperta od uścisków dłoni jak dzieciaka, bo i tak prowadzą defensywną politykę, dwa, USA mają za dużo teraz interesów z Rosjanami, NATO pogrozi, wyrazi "ubolewanie" ale nic nie zrobi, w ONZ Rosja będzie wszystko wetować w Radzie Bezpieczeństwa.

Szkoda mi Ukraińców no ale jest druga strona medalu, p. Krystyna K. Redlich, ekspertka od spraw rosyjskich opisuje to tutaj:
http://kurczabredlich.natemat.pl/93695, ... ie-widzimy

A na dokładkę wyżej wspomniany przeze mnie Mariusz Max Kolonko:

bartek555
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Podziękował(a): 42 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 8 razy
Kontakt:

02 mar 2014, 20:22

gottsu pisze:Revers, you're wrong
Niestety to prawda. Również polecam Mariusza "Mówię jak jest" Kolonko. Co gorsza obawiam się, że mogą się spełnić słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, które jak na razie okazuję się prorocze. W 2008 roku w Gruzji mówił: " I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!". Gruzja już była, Ukraina jest teraz. Co będzie dalej...? Strach pomyśleć.

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

02 mar 2014, 20:42

Naprawdę polecam obejrzeć jego 2 materiały, ten który dałem wyżej w poście oraz "Revision of Yalta" w którym opisuje krok po kroku czemu Rosja prowadzi taką politykę :)

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User

03 mar 2014, 12:11

gottsu pisze:Revers, you're wrong

USA raz że boją się że znowu Putin okiwa Obamę , eksperta od uścisków dłoni jak dzieciaka, bo i tak prowadzą defensywną politykę, dwa, USA mają za dużo teraz interesów z Rosjanami, NATO pogrozi, wyrazi "ubolewanie" ale nic nie zrobi, w ONZ Rosja będzie wszystko wetować w Radzie Bezpieczeństwa.

Szkoda mi Ukraińców no ale jest druga strona medalu, p. Krystyna K. Redlich, ekspertka od spraw rosyjskich opisuje to tutaj:
http://kurczabredlich.natemat.pl/93695, ... ie-widzimy

A na dokładkę wyżej wspomniany przeze mnie Mariusz Max Kolonko:

Tak się składa, że to Rosja jest uzależniona od innych krajów. Wczoraj oprócz USA, Francji, Kanady, Niemiec, Włoch, Polski, Łotwy swój głos w sprawie Ukraińców zabrali Chińczycy, którzy z Ukrainą mają interesy na dużą skale.

Putin jeśli dalej będzie się bawił w Stalina może doprowadzić do upadku potęgi Rosji, która z resztą z roku na rok popada w coraz gorszą kondycję. Wystarczył dokładnie 1 dzień a Rubel stracił już na wartości 1,5% w skali roku. Najwięcej traci Gazprom a z Gazpromem poleci w dół cała Rosja. Obama nie jest już taki głupi jak był w 2008 roku.

Putin może tylko sam siebie wykończyć, Rosja od kilku lat zabiegała o poprawę stosunków gospodarczych głównie z USA i teraz może to stracić w mig, a po 2 Chiny nie są już takimi ofermami jak kiedyś, Putin powinien mieć na uwadze, że atakując Ukrainę wypowiada wojnę nie tylko NATO ale i Chińczykom, którzy co rusz dobijają nowych targów z Ukraińcami. Póki co wykupili ogromne połacie terenu w Ukrainie i skupują w mln ton zboże po niskich cenach. Ukraina to można rzecz taki spichlerz Europy i wkrótce Azji :)

NATO nie zaatakuje Rosji póki co podobnie jak USA ale z czasem może przerodzić się w konflikt na dużą skalę.

Merkel wczoraj stwierdziła, że Putin nie ma kontaktu z rzeczywistością :) Więc coś jest na rzeczy.

Powiem tyle, będzie dobrze, po tym co dziś na giełdzie rosyjskiej się stało Putin może wyciągnie wnioski i zaprzestanie swoich sowieckich praktyk a jeśli nie to cóż :D po jakimś czasie będzie jak na Ukrainie :D

Awatar użytkownika
Revers
Super User
Super User

03 mar 2014, 14:45

Masz racje Gabriel.
Tylko, że Polska gospodarczo już cierpi na tych całych zajściach na Ukrainie.
Już mamy zamkniętą granicę z Litwą, Ukrainą i jak dojdzie jeszcze Rosja to polska gospodarka pójdzie z torbami.

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

03 mar 2014, 15:09

Faktem jest, że Putin słabnie w Rosji, jego pozycja. Ale moim zdaniem Zachód powinien trzymać krótko Putina, pogrozić realnymi sankcjami typu wyrzucenie z G8 i wtedy obserwować co się stanie :)

Awatar użytkownika
Revers
Super User
Super User

03 mar 2014, 19:59

No a jak teraz skomentujecie ten warunek Putina, że jak Ukraina nie podda się do jutra do 4.00 naszego czasu to armie wejdą na Krym?

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

03 mar 2014, 21:55

Skąd takie rewelacje? Never heard of :P

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User

04 mar 2014, 9:04

Powiem tak na 100% było to prawdą o tym warunku ale po tym jak Obama powiedział, że Rosja staje po złej stronie historii to wydaje mi się, że "coś" Putinowi zmiękło :P Tym bardziej, że już ponoć przygotowano szereg sankcji. Ponadto w 2 dni giełda moskiewska zanotowała takie spadki, że szkoda gadać. Dziś ponoć Putin ma przerwać milczenie :)

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

04 mar 2014, 23:17

Tymczasem w Norwegii:

"Prezydent Rosji Władimir Putin znalazł się wśród nominowanych w 2014 roku do Pokojowej Nagrody Nobla. Członkowie Komitetu Noblowskiego, którzy spotkali się dzisiaj w Oslo, złożyli także własne propozycje, koncentrując się na sprawach poruszających cały świat. Jak podał dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego, Geir Lundestad, w tym roku zgłoszono rekordową liczbę kandydatów; o nagrodę walczyć będzie 278 ludzi, a także 47 organizacji"

:P

dla mnie za Syrię się należy i chcę zobaczyć reakcje np. majdanowców gdy początkiem października Putin dostanie Nobla.

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 540 razy

05 mar 2014, 7:59

Putin i Pokojowa Nagroda Nobla? :zdziwiony:

Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User

05 mar 2014, 12:39

Nagroda Nobla z roku na rok to coraz większa parodia :)

Wracając do sprawy Rosji i Ukrainy... powoli Putin wymięka, stara się zgrywać kozaka a w tym samym czasie próbuje łagodzić sprawę :) Chce straszyć rakietami tylko szkoda, że ma już przeciwko sobie prawie całą Europę. UE już powiedziała, że zakręcenie kurka sprawi problem Europie ale jeszcze większy Ruskim :)

PS. Na giełdzie moskiewskiej wczoraj zanotowano spadki o 11 proc.

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

05 mar 2014, 14:35

Czemu większy problem dla Rosjan?

Awatar użytkownika
Revers
Super User
Super User

05 mar 2014, 19:46

gottsu pisze:Czemu większy problem dla Rosjan?

Np. temu, że udziałowcy z całego świata wycofali w jeden dzień ponad 50 miliardów, czyli tyle samo co Rosja wyłożyła na Igrzyska Olimpijskie i waluta rosyjska straciła mocno na wartości, za to polska złotówka coraz bardziej umacnia się w kierunku euro :)

ODPOWIEDZ