[zainteresowania] Archiwalne nagrania z TV

Nasze zainteresowania, sport, internet, zwierzęta.
gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 16 razy

16 mar 2014, 19:02

Jest ktoś na tym forum, kto pasjonuje się odnajdywaniem i przeglądaniem nagrań z TV sprzed 5-10-15 i 20 lat? 8-)

Ja interesuję się tym od 2008 roku już, dużo przez te nagrania się dowiedziałem o TV, tak samo sobie porównywałem jak TV wyglądała dawniej a jak teraz. I gdy widzę takie nagrania aż chciałbym być o 10 lat starszy i swoje dzieciństwo przeżywać w okresie lat 90, wtedy TV co jest tajemnicą poliszynela, była o wiele lepsza.

Sam teraz żałuję, że nie mam nikogo w rodzinie, kto by nagrywał fragmenty z tamtejszej TV, bo chciałbym mieć własne małe archiwum VHS-ów z takimi nagraniami :)

Dam Wam parę moich all-time favourities 8-)

[youtube]
[/youtube]

[youtube]
[/youtube]
Sławny napis "Nie zapomnij wyłączyć odbiornika".

[youtube]
[/youtube]
Program dnia TVP2 w oprawie Leonardo da Vinci, jednej z najbardziej udanych TVP w ogóle.

[youtube]
[/youtube]

Tak, tak zaczynał emisję Polsat w początkach swojego istnienia, i jeszcze nie pracował w nim Krzysio Ibisz :good:

Deleted User 1816

16 mar 2014, 19:36

w ogóle temat jest niessamowity; powiem tak i zdradzę pewien szczegół, rok urodzenia mój to (pi razy drzwi) 1966, a więc pamiętam w TV lata 70 (trochę), 80-te, 90-te jako już pełnoletni człowiek.
do tego zawsze lubiłem TV i dokładnie pamiętam, odbiornik czarno-biały w domu, kupno i montaż przystawki do TV która umożliwiała odbiór drugiego programu w TV. Pamiętam dokładnie pierwszy kontakt z telewizorem kolorowym - gdzie akurat był to mecz, i tego nie zapomnę najpierw widać było jakiś biegnący kontur zawodnika a za nim kolorową plamę, a telewizor aby działał to musiał być podłączony do specjalnego zewnętrznego stabilizatora napięcia z sieci.
Pamiętam gdy w domu stanął pierwszy odbiornik kolorowy i to oczywiście był używany Rubin.
Pamiętam pierwsze video na kasety, pierwsze programy pojawiające się w "kablówce" itp.

naprawdę temat rzeka, a omówiłem tylko i wyłącznie na razie i to po łebkach aspekty "techniczne"

aż łezka w oku się kręci...

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

16 mar 2014, 19:55

masz jakieś nagrania mc_flay?

bo faktycznie, łezka się kręci w oku, ja też pamiętam (z własnej pamięci i z opowiadań rodziców, dziadków) jak podobno 1 w mojej miejscowości mieliśmy telewizor, który dziadek od strony mamy kupił w Czechach, jak ludzie schodzili się oglądać :) Tak samo 1 mieliśmy też kolorowy TV, połowa lat 70, też wielka sensacja...

eh, ze swojej strony na początku, jestem wdzięczny TV za jedną rzecz - dzięki reklamom telewizyjnym nauczyłem się czytać. Już jako 4-latek. I to nie były jakieś tam pojedyncze słowa, tylko całe wyrazy i zdania. I nie zapomnę też Disco Polo Relax na Polsacie, gdy byłem wkurzony, bo ciągle ta sama piosenka była na 1 miejscu, mówiłem, że zrobię z niej "przeróbkę" - za bardzo nie wiedząc o co chodzi, pamiętam też oprawę TVP2 Leonardo da Vinci, gdy miałem 6-9 lat często się budziłem w nocy, a telewizor chodził i akurat leciał program dnia z tą oprawą, losowań LOTTO na Polsacie z panem Ryszardem Rembiszewskim i sławetną Komisją Kontroli Gier i Zakładów, relację TVP na 9/11, pamiętam, że to był wtorek, oraz, że nie poszedłem do szkoły i ok. 14:30 Tomasz Kammel zapowiedział, że Al-Kaida zaatakowała Amerykę...

łezka się może drugi raz zakręcić....

Awatar użytkownika
Tova
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 9 razy

16 mar 2014, 20:01

Wtedy w tv naprawdę było co oglądać... a teraz? włączam, przełączam i wyłączam :p Tyle fajnych bajek kiedyś leciało i tyle świetnych seriali.... anime na polonii 1 (Yattaman, Czarodziejskie Zwierciadełko, Tygrysia Maska, Tsubasa, Generał Daimos, Super świnka, Syrenka Mako, Bia - czarodziejskie wyzwanie...). Seriale w TVP, te dla dzieci i młodzieży oczywiście, Tajemnica Sagali na przykład ^^ Teleturnieje typu Szalone liczby....
Bardzo lubię oglądać takie stare nagrania i powspominać ^^

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 540 razy

16 mar 2014, 20:05

Tova pisze: anime na polonii 1 (Yattaman,
pamiętam, to była moja jedna z ulubionych bajek jak byłem mały :D

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

16 mar 2014, 20:07

Bajki mojego dzieciństwa to Samuraj Jack, Atomówki i Laboratorium Dextera, oraz przez mgłę Wilk i Zając (Nu pogodi!)

Awatar użytkownika
Tova
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator

16 mar 2014, 20:12

pablo pisze:
[youtube]
[/youtube]

Zawsze się zastanawiałam dlaczego japońska bajka tłumaczona jest u nas z wersji włoskiej xD

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

16 mar 2014, 20:14

Ja mogę Ci powiedzieć :D

Bo Polonia1 to stacja, której właścielami są Włosi, i dlatego pokazywała włoską wersję.

Awatar użytkownika
Tova
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator

16 mar 2014, 20:18

No widzisz ^^ Sprawa wyjaśniona ^^ Dzięki :przytul:

Deleted User 1816

16 mar 2014, 20:25

nagrań nie mam, to co opisujecie to dla mnie już była nowoczesność, ja pamiętam bajki typu wilk i zając, zaczarowany ołówek opowieści z mchu i paproci, pszczółka maja itp.
ale najważniejszy dla mnie program to "Sonda" z Kurkiem i Kamińskim to na nim się wychowałem
dobra Ranczo się zaczęło dokończę później

Awatar użytkownika
Tova
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator

16 mar 2014, 20:57

mc_flay pisze:ja pamiętam bajki typu wilk i zając, zaczarowany ołówek opowieści z mchu i paproci, pszczółka maja itp.
A te to są bajki kultowe ^^ I jeszcze Baltazar Gąbka i Rumcajs, Wodnik Szuwarek, Bolek i Lolek, Reksio, Makowa Panienka... :D

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

16 mar 2014, 21:11

mc_flay pisze:nagrań nie mam, to co opisujecie to dla mnie już była nowoczesność, ja pamiętam bajki typu wilk i zając, zaczarowany ołówek opowieści z mchu i paproci, pszczółka maja itp.
ale najważniejszy dla mnie program to "Sonda" z Kurkiem i Kamińskim to na nim się wychowałem
dobra Ranczo się zaczęło dokończę później
Obejrzałem 1 odcinek Sondy poświęcony Nikoli Tesli 8-) Szkoda Tych panów, zginęli w wypadku kręcąc materiały do następnej sondy....

Deleted User 1816

16 mar 2014, 21:47

sonda naprawdę była/jest ponadczasowym programem i dla mnie była jakimś wyznacznikiem, zresztą nadal jej odcinki są bardzo pouczające, można znaleźć na youtube albo na chomiku.

co do bajek - a pamięta ktoś "załogę G", "Biały delfin Um" albo programy dla dzieci jak Pora na Telesfora, Zwierzyniec, Orbita, Zrób to sam, Piątek z Pankracym

co do wspomnianego disco polo na polsacie, to ktoś pamięta np. Przeboje dwójki czy z innej beczki program Jarmark?

w razie potrzeby jak ktoś będzie chciał to rozwinę dalej póżniej

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator

16 mar 2014, 21:59

ja niestety nie, jedynie słyszałem o programie Clipol, emitowanym na 2 :)

Awatar użytkownika
strazak210
Super User
Super User
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 151 razy

16 mar 2014, 23:06

Tova pisze:
pablo pisze:
I moja też.
Jeszcze z Japońskich bajek bardzo lubiłem oglądać "Generał Daimos"
Pamiętacie?

Awatar użytkownika
tomek1
Super User
Super User
Podziękował(a): 43 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 76 razy
Kontakt:

17 mar 2014, 0:05

Czy ma ktoś może jakiś link, kopię, film pt. WESELE Roberta Sando z 1967r.
Ten film był nagrywany we wsi Borki Lipinskie a ślub w Jeruzalu, oraz piękna gra organisty z Jeruzala ;) Chcieliśmy wykorzystać go na stronę parafii , pomysł ten pochodzi od parfian ponieważ ten film ma dla nich znaczenie, może ma ktoś ten film lub wie gdzie go znaleść w necie.Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam ;)

Deleted User 1816

17 mar 2014, 11:16

Na pierwszy ogień bajki o których wspominałem:

1. Załoga G - W polskiej telewizji serial był emitowany w latach 70. i 80. dwudziestego wieku. Pierwotnie tytuł serialu brzmiał zgodnie z wersją z USA - "Wojna planet". Jednak w wyniku pacyfistycznej polityki stacji TV, w wersji polskojęzycznej zmieniony został na Załoga G, co miało podkreślać jego kolektywny charakter. Członkami Załogi G jest piątka młodych ludzi o nadprzyrodzonych zdolnościach, uwalnianych słowem: Transformacja!
[youtube]
[/youtube]

2. Biały delfin Um - Film pokazywany był wielokrotnie w polskiej telewizji od początku lat osiemdziesiątych najczęściej w paśmie niedzielnych dobranocek na przemian z Pszczółką Mają - serial animowany dla dzieci produkcji francuskiej z 1971 roku. Głównym bohaterem był tytułowy biały delfin o imieniu Um i jego przyjaciele: chłopiec, który nazywa się Janek (Yann), dziewczynka imieniem Marina, dziadek (Patrick), zwierzak Mariny koala Raul (Raôul), kapitan Flem i jego kruk Sebastian (Jean-Sébastien), władający językiem delfinów.
Na uwagę zasługuje tytułowa piosenka, która była absolutnym hiciorem
[youtube]
[/youtube]

3. Pora na Telesfora – program telewizyjny dla dzieci emitowany w programie pierwszym Telewizji Polskiej w latach 70. Telesfor, a w późniejszych odcinkach również jego młodszy kolega Teodor, byli smokami-pacynkami. Program, który na początku prowadził Maciej Damięcki, a następnie Zygmunt Kęstowicz zawierał dużą dawkę dziecięcego humoru i dowcipu oraz posiadał bogatą oprawę muzyczną.
znalazłem niestety tylko taki fragment:
[youtube]
[/youtube]

4. Zwierzyniec - przyrodniczy program telewizyjny skierowany do dzieci i młodzieży. Był emitowany w Telewizji Polskiej w latach 70. i 80. w paśmie popołudniowym w poniedziałki, typowo od 16.30 do 17.30. Gospodarzem programu był Michał Sumiński, myśliwy i miłośnik zwierząt.
W skład "Zwierzyńca" wchodziły gawędy Pana Michała, opowieści o zwierzętach Marii Sołtyńskiej, filmy przyrodnicze. Na koniec wyświetlano kreskówki wytwórni Hanna-Barbera m.in: Pies Huckleberry, Pixie, Dixie i Pan Jinks, Miś Yogi, Goryl Magilla, Wally Gatora.
Program rozpoczynał się piosenką o słowach: "I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate. Te, co skaczą i fruwają na nasz program zapraszają"
[youtube]
[/youtube]
od siebie Pan Michał naprawdę miał bardzo dobre gadane i potrafił zainteresować swoją pasją - polecam:
[youtube]
[/youtube]

5. Orbita - telewizja młodych kosmonautów - tu opis własny - jakoś tak po locie hermaszewskiego program dla najmłodszych o kosmosie, lotach w kosmos itp. zawierał różne porady, m. innymi jak z dwóch misek plastikowych zrobić hełm kosmonauty, a potem jego modernizacje łącznie z interkomem. Program promował tzw załogi. Zbierało się dwóch lub trzech kumpli i tworzyli tzw. załogi. Wysyłało się do nich opis takiej załogi, a oni przysyłali legitymacje - jaki był szpan w szkole jak pokazałeś taką legitymację. niestety nie znalazłem żadnego fragmentu

na razie tyle jeżeli będzie zainteresowanie będę ciągnął - jeżeli nie to sobie daruję, bo wierzcie mi przygotowanie tego posta zajęło mi około godziny czasu - trzeba powspominać, poszukać w necie, umieścić a czas leci

korzystałem z wikipedii oraz youtube i z innych pomniejszych

Awatar użytkownika
Tengel2
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 179 razy

17 mar 2014, 20:50

Ja przeszukuję czeluść internetu w poszukiwaniu jednego odcinka programu: "Od przedszkola do Opola". Dlaczego ?? W jednym odcinku TVP zaliczyło wpadkę, gdyż puściło przekleństwo w eter. Kiedy występował mały chłopczyk prowadzący tuż przed wykonaniem utworu, wypytywał go jak inne dzieci, co lubi itp. Kiedy zapytał chłopczyka czy ma kotka ten odpowiedział, że tak, ale jak już zapytał jak tatuś woła na kotka, chłopczyk z rezolutną szczerością odpowiedział: "ty je... sierściuchu" :) Mina prowadzącego i rodziców była bezcenna,

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 540 razy

17 mar 2014, 21:01

Z tego wszystkiego obejrzałem sobie fragmenty moich japońskich bajek z dzieciństwa- Yattaman i fajna piłkarska bajka Kapitan Tsubasa. Ile to czasu minęło już...prawie 20 lat...

Awatar użytkownika
Justyś
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 209 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 229 razy

19 mar 2014, 12:18

A nie ma ktoś z tamtych czasów Kapitana Planety? :D
"-Wiesz, że ja wyznaję zasadę pacta sunt servanda!
-Ta i te ecetera ecetera tam inne." P.K

ODPOWIEDZ