[zainteresowania] Bociany

Nasze zainteresowania, sport, internet, zwierzęta.
Kamil10
Nowicjusz
Nowicjusz
Kontakt:

17 sty 2010, 21:16

Moja pasja to bociany, ornitologia. Bocianami interesuje się 3 lata reszta o mnie w gazecie

http://www.mmlublin.pl/13566/2009/12/26 ... egory=news
Ostatnio zmieniony 17 sty 2010, 21:18 przez Kamil10, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tengel2
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 430 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 179 razy

17 sty 2010, 23:19

Bardzo fajny artykuł i ciekawa pasja. Gratuluję :)
"Albowiem noc jest ciemna i pełna strachów" - George R. R. Martin

Obrazek

Awatar użytkownika
erni
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator

17 sty 2010, 23:23

u sąsiada jest gniazdo, bociany też, kiedyś na biologie prowadziłem jakieś obserwacje, ale to chwilowo tylko. Zawsze taka pasja lepsza niż żadna (nie zrozumcie źle).
"Są dwie rzeczy nieskończone: wszechświat i głupota ludzka, ale co do tego pierwszego nie jestem pewien." - A.E.

Awatar użytkownika
Anija
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 284 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 993 razy

18 sty 2010, 16:50

Kamil10, gratuluję :)
"Cieszmy się życiem! Po prostu..."

Awatar użytkownika
admin
Użytkownik
Użytkownik
Podziękował(a): 369 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 714 razy
Kontakt:

08 lut 2010, 19:55

tvn24.pl pisze:Nie odleciał jesienią ze swoim stadem, bo jego partnerka zginęła na drutach linii elektrycznych. W okolicy Rucianego-Nidy (woj. warmińsko-mazurskie) bocian wytrzymał nawet 30 stopniowe mrozy, by pilnować swej martwej partnerki. Ptakiem opiekują się okoliczni mieszkańcy - informuje internauta, Janusz Monkiewicz, przesyłając na platformę Kontakt TVN24 fotografie - zapis bocianiej tragedii.

Obrazek
Fot. Janusz Monkiewicz

Co roku w sierpniu i wrześniu bociany stadami odlatują z Polski. Jednak ten z Rucianego-Nidy został. "Desperacka decyzja dotycząca pozostania na zimę w Polsce była spowodowana miłością do ukochanej, która zginęła na drutach wysokiego napięcia" - napisał pan Janusz, który przypomina jednocześnie, że bociany są gatunkiem monogamicznym. "On pozostał i pilnuje martwego partnera, swoją miłość. Piękne w swoim tragizmie!" - dodaje.

Zajął cudze gniazdo

Pan Janusz przypuszcza ponadto, że powodem pozostania ptaka na okres zimy w Polsce, jest m.in. fakt, iż zamiast w swoim, bocian zamieszkał w obcym gnieździe. Jest ono położone najbliżej (około 200 m) linii energetycznych, na których zawisł martwy ptak. Tymczasem właściwe gniazdo tego bociana położone jest kilkaset metrów dalej, w kierunku Wejsun.

Co więcej, bocian nie szuka cieplejszego schronienia przed zimnem, tylko wciąż pozostaje w gnieździe, w którym wytrzymał już 30-stopniowe mrozy.

Pomagają mu przetrwać zimę

Ludzi się boi. "Sfruwa do karmienia, ale zachowuje bezpieczny dystans" - relacjonuje Janusz Monkiewicz. Obecnie bocianem zajmuje się gospodarz z Onufryjewa k. Wejsun, Zygmunt Wysocki. Losem ptaka zainteresował się również doc. dr hab. Zygmunt Giżejewski, zoolog z Wydziału Biologii Uniwerystetu Warmińsko-Mazurskiego. "Dzięki Bogu, że istnieją ludzie, którzy nie zatracili jeszcze uczucia empatii również do zwierząt" - komentuje pan Janusz.

Opieka nad bocianem, zwłaszcza zimą, wymaga dostarczenia mu około kilograma mięsa w trzech porcjach w ciągu dnia.

Co będzie dalej?

Do wiosny już niedaleko. W marcu i kwietniu na Mazury znów wrócą bociany, które pod koniec lata stamtąd odleciały. Według zwyczajów, tego gatunku ptaków, jeśli partner długo nie wraca wiosną do swojego gniazda, jego miejsce zajmuje inny. Najczęściej do samca przylatuje obca samica na miejsce zeszłorocznej.

Źródło: tvn24.pl
Bezpośredni link do artykułu
Forum Ranczersów

Ewa47
Super User
Super User
Podziękował(a): 46 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 12 razy

14 lut 2010, 20:39

Nawet w okolicach Warszawy jest dużo bocianów . Mieszkam na peryferiach Warszawy , jadę około 25 min. i jestem na prawdziwej wsi , są takie wioski w Puszczy Kampinowskiej , które wyglądają jak z XIX wieku , oczywiście są piękne łąki , rozlewiska , pełno żab i bocianów . Puszcza Kampinowska to unikat w skali europejskiej , wielki obszar leśny w pobliżu stolicy , ciągnący sie aż do Sochaczewa . Niestety , jest coraz mniej niezabudowanych obszarów , na obrzeżach miasta , dosłownie w lesie powstają osiedla , eleganckie domy i niewielkie apartamentowce , dla nowobogackich .
W takiejb sytuacji boćki i inne ptaki , łosie , dziki mają coraz mniej mniejsca do życia , bo ludzie wszystko zniszczą .
Ewa

Ewa47
Super User
Super User
Podziękował(a): 46 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 12 razy

15 lut 2010, 20:28

Wieczorem widziałam liska koło mojego bloku , gdyż ja mieszkam przy Lasku Bielańskim , który łączy się z Większym lasem Młocińskim a ten z kolei z Puszczą Kampinowską . Teraz na spacery będę brała z sobą aparat .
Ewa

Awatar użytkownika
kasia
Ekspert
Ekspert
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 2 razy

15 lut 2010, 20:40

U mie kiedyś na kominie mieszkał przez jakieś 2 tygodnie.I odlecieć nie chciał.Aż się z rodzicami baliśmy o niego bo to już był listopad chyba i mama zadzwoniła do Poleskiego Parku Narodowego i jakiś gostek powiedział nam,że bociany odlatują na 2 tury czy jakoś tak i,że pewnie niedługo poleci.I tak też się stało po paru dniach bociek poleciał ;)
To tylko sny szalone sny ;)

Awatar użytkownika
pablo
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 491 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 541 razy

16 mar 2014, 18:28

BocianVlog, czyżby to byś był ty, ten Kamil10? :D

ODPOWIEDZ