[komedia] Oglądalność filmu

Po sukcesie serialu przyszedł czas na wersję kinową. Ranczo Wilkowyje jest już na DVD. Na tym forum dyskutujemy o fabularyzowanej wersji "Rancza".
Regulamin forum
1. Zanim założysz nowy wątek, sprawdź czy nie ma już podobnego tematu na forum.
2. Jeśli cytujesz jakiś materiał, pamiętaj o podawaniu źródła.
3. Staraj się pisać poprawnie gramatycznie i na temat.
Awatar użytkownika
admin
Użytkownik
Użytkownik
Podziękował(a): 369 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 714 razy
Kontakt:

23 sty 2008, 16:38

Obrazek

Zaczarowała widzów

Najpopularniejszym filmem minionego weekendu została "Zaczarowana". Familijna produkcja Disneya zgromadziła prawie 110 tysięcy widzów. Był to wynik zdecydowanie ponad możliwościami czwartej części "Piły".

Pierwszy miesiąc nowego sezonu to tradycyjnie bardzo dobra frekwencja. Podczas minionego weekendu w kasach kin zostało sprzedanych 520,7 tysiąca biletów. Od początku roku widownia utrzymuje się więc na stałym i wysokim poziomie (480 - 507 - 521 tysięcy osób). Dodajmy, że w ostatnich latach nie było wyższej frekwencji w czasie trzech pierwszych weekendów roku.

Warto też podkreślić, że po trzech tygodniach 2008 roku mamy już cztery filmy, które na starcie zgromadziły ponad 100 tysięcy widzów. W ubiegłym sezonie na czwarty tytuł powyżej tego pułapu czekaliśmy do 9 lutego, w 2006 roku do 3 marca, a w 2005 roku aż do 3 czerwca. Tymczasem w bieżącym sezonie ostatni weekend stycznia może nam przynieść piąty taki film ("Asterix na Olimpiadzie").

Otwarcia powyżej 100 tysięcy widzów w 2008 roku.

4 styczeń - "Jeszcze raz" (142,2 tysiąca osób).

4 styczeń - "Skarb Narodów: Księga tajemnic" (133,4 tysiąca osób).

11 styczeń - "Jestem legendą" (104,9 tysiąca osób).

18 styczeń - "Zaczarowana" (108,8 tysiąca osób).

"Zaczarowana" (pierwsza pozycja) wraz z przedpremierowymi pokazami zgromadziła już 127,4 tysiąca widzów.

Na drugim miejscu sklasyfikowany został "Jeszcze raz" (64 296 sprzedanych biletów). Tym razem (trzeci weekend) spadek popularności był już spory. Sięgnął 40%. Wydaje się więc, że polska komedia romantyczna raczej nie dociągnie do walentynek w formie, która pozwoli stać się liczącym się jeszcze tytułem. Chociaż, pożegnawszy się z multipleksami, w okresie walentynek może okazać się przebojem w jednosalowych kinach w mniejszych miejscowościach.

Na razie na koncie "Jeszcze raz" znajduje się 435,4 tysiąca widzów.

Trzecia pozycja dla "Jestem legendą" (61 084 sprzedanych biletów). Podczas drugiego weekendu obraz z Willem Smithem stracił 42% widzów. W kontekście postawy tego filmu w innych europejskich krajach można było liczyć na mniejszy spadek frekwencji. W świadomości polskich widzów "Jestem legendą" funkcjonuje jednak przede wszystkim jako horror, co wyjaśnia duży spadek popularności. Jednak bardzo dobre otwarcie przed tygodniem zapewniło już amerykańskiej superprodukcji solidny wynik w polskich kinach. W ciągu 10 dni "Jestem legendą" obejrzało 210,6 tysiąca osób. Już teraz jest to lepszy rezultat od "Bad Boys 2" (w sumie 204,7 tysiąca widzów) i niewiele gorszy od "Ja, robot" (217,4 tysiąca widzów).

Na czwartym miejscu zadebiutowała "Piła IV". Rozczarowanie. W ciągu premierowego weekendu 53 047 sprzedanych biletów. To o 20 tysięcy widzów gorszy wynik niż otwarcie "Piły III". Oczywiście na tle innych filmów grozy "Piła IV" wciąż prezentuje się dobrze.

Przypomnijmy, że pierwsza część "Piły" w 2005 roku zebrała na starcie 19,4 tysiąca widzów. Siedem filmów grozy uzyskało wówczas lepsze otwarcie. W sumie premierową "Piłę" obejrzało w Polsce około 70 tysięcy osób. Trzecia część "Piły" potrzebowała zaledwie jednego weekendu, aby zgromadzić więcej widzów (w sumie zebrała około 210 tysięcy osób).

"Piła" (2005) - 19,4 tysiąca widzów (58. rezultat otwarcia w sezonie).

"Piła 2" (2006) - 38,3 tysiąca widzów (43. rezultat otwarcia w sezonie).

"Piła 3" (2007) - 73,8 tysiąca widzów (23. rezultat otwarcia w sezonie).

"Piła 4" (2008) - 53 tysiące widzów.

Pierwszą piątkę zamyka dzisiaj "Alvin i wiewiórki" (44 639 widzów). Jak przystało na film dla młodych widzów spadek popularności okazał się bardzo mały. Sięgnął zaledwie 9%. Jednak już w najbliższy weekend w kinach pojawi się bardzo poważny konkurent - "Asterix na Olimpiadzie". W ciągu 10 dni "Alvin i wiewiórki" zgromadził 139,3 tysiąca osób.

Na szóstym miejscu "Skarb Narodów: Księga tajemnic" (42 957 sprzedanych biletów). Przygodowa produkcja w polskich kinach osiągnie bardzo dobry wynik (po 17 dniach - 325,3 tysiąca osób), ale trzeba przyznać, że po pierwszym weekendzie można było spodziewać się jeszcze lepszej postawy filmu z Nicolasem Cage|em. Spadki popularności okazały się jednak dość duże (45 i 42%). "Księga tajemnic" na pewno jednak zgromadzi więcej widzów niż pierwsza część filmu (374,9 tysiąca osób).

Ostatnim tytułem wprowadzonym do kin w ubiegłym sezonie, który znajduje się jeszcze w pierwszej dziesiątce weekendu jest "Ranczo Wilkowyje" (siódma pozycja - 27 840 widzów). W sumie polską produkcję obejrzało 311,4 tysiąca osób. Jest to 23. rezultat ubiegłego sezonu. Miejsce w pierwszej dwudziestce 2007 roku gwarantuje wynik w granicach 340 tysięcy widzów.

Ósme miejsce wywalczyły "Butelki zwrotne". Na starcie 23 420 widzów i solidna średnia na kopię (670 osób). Dawno już czeska produkcja nie uzyskała tak dobrego wyniku. W ubiegłym sezonie pisało się o sukcesie filmu "Obsługiwałem angielskiego króla" (w sumie około 100 tysięcy widzów), ale on na starcie zgromadził jedynie 14 tysięcy osób. Liczymy na długi żywot "Butelek zwrotnych" w kinach. Film Jana Sveraka na pewno na to zasługuje.

Przez dłuższy czas popularnością powinny także cieszyć dwie inne premiery minionego weekendu (poza pierwszą dziesiątką) - "Ostrożnie, pożądanie" (wraz z przedpremierowymi pokazami 18 679 widzów na 24 kopiach) oraz "Motyl i skafander" (12 441 widzów na 31 kopiach). Ten ostatni tytuł został przecież wyróżniony Złotym Globem (zagraniczna produkcja) oraz czterema nominacjami do Oscara (reżyseria, scenariusz, montaż i zdjęcia - Janusz Kamiński).

?ródło: stopklatka.pl, boxoffice.pl

[ Dodano: Sro 30 Sty, 2008 19:59 ]
Obrazek
Forum Ranczersów

Zablokowany