Ze względu na nowe przepisy wchodzące w życie 25 maja br., forum będzie działać tylko do najbliższego czwartku 24 maja. Dostosowanie regulaminu, polityki prywatności, przeprowadzenie audytu, całej kampanii informacyjnej oraz wszystkich innych obowiązków wynikających z przepisów RODO jest zbyt skomplikowanym, czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Forum powstało w maju i w maju kończy swoją działalność. Dziękuję za 13 lat wspólnej przygody z "Ranczem". Zrobiliśmy razem sporo ciekawych i dobrych rzeczy. Było warto!

Muzyka w "Ranczu" - opinie.

W tym dziale można podyskutować o pierwszych czterech sezonach serialu.
Awatar użytkownika
czerepachd;98
Elitarny komentator
Elitarny komentator

07 lis 2013, 18:02

Postanowiłem założyć ten temat, abyśmy mogli zrecenzować podkład muzyczny w "Ranczu". Ja od siebie dodam, że obejrzałem wszystkie seriale polskie, jakie są emitowane aktualnie w TV i większość tych produkcji nie ma własnej, stworzonej przez kompozytora melodii. Większość z nich bazuje na melodii z amerykańskich seriali, co wg mnie nie jest dobrym pomysłem, a "Ranczo" udowodniło, że kompozycja nowych podkładów muzycznych na prawdę jest przydatna, bowiem w ten sposób "Ranczo" ma dla mnie większą wartość, nawet przez taką "drobnostkę". Kilka polskich seriali np. "Mjm" kiedyś miało bardzo dobre swoje melodie, ale zastąpiono je podkładami właśnie z amerykańskich tasiemców i tylko czasami, ale ostatnio to wręcz ewenement są przywracane dawne, niezwykle fajne melodie.
"Nie kocha się za coś, tylko pomimo" - Halina Kozioł
Awatar użytkownika
Skowronek
Super User
Super User
Kontakt:

07 lis 2013, 18:22

muzyka z Rancza jest świetna, uwielbiam jej słuchać 'bez obrazu' i odtwarzać sobie w głowie ulubione sceny :D
ale wg mnie warta uwagi jest też ścieżka dźwiękowa skomponowana specjalnie dla Czasu Honoru przez Bartka Chajdeckiego- jeśli ktoś jeszcze jej nie zna to gorąco polecam! :)
"bo tylko głupi ludzie czas na kłótnie tracą, jak życie takie krótkie jest...."
Awatar użytkownika
Ranczerka21
Osobowość forum
Osobowość forum

07 lis 2013, 18:26

Zgadzam się że muzyka z Czasu Honoru też jest bardzo fajna. Ale kawałki z Rancza przebijają wszystko :)
Awatar użytkownika
strazak210
Super User
Super User

07 lis 2013, 22:48

Ja uważam że muzyka z rancza jest super tym bardziej że kawałki są charakterystyczne dla konkretnych postaci np.ławeczki czy Staśka i Wioletki.I z zamkniętymi oczami można zgadnąć z jakimi bohaterami jest odgrywana scena.
Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

08 lis 2013, 14:09

Muzyka w tym serialu jest świetna i panowie Dębscy odwalili kawał świetnej roboty tworząc te melodie . Szczególnie że w zależności od bohatera lub nastroju sceny muzyka jest bardzo umiejętnie zmieniana i jeszcze lepiej ukazuje charakter danej sytuacji , więc dla " Rancza " kolejny spory plus za muzykę w porównaniu do innych polskich seriali :D Szkoda tylko że nowe podkłady z serii 5,6,7 nie znalazły się na płycie ze ścieżką dźwiękową z serialu bo to dopełniło by dzieła :D
Awatar użytkownika
zyciak
Moderator
Moderator
Kontakt:

09 lis 2013, 12:43

Całkowicie się z Wami zgadzam. Muzyka Rancza jest oryginalna, łatwo wpadająca w ucho. Można w niej usłyszeć inspirację muzyką ludową (Podlaski liryzm to klasyczny kujawiak), funkową i wieloma innymi gatunkami muzyki. Wszystkie kompozycje mają niebanalną harmonię ( nawet utwory pozornie łatwe w odbiorze, jak ewidentnie inspirowane disco polo piosenki z repertuaru Joli i Pietrka) świetne aranżacje.
Wbrew pozorom od 5 serii aż tak dużo nowych utworów nie doszło. A wrażenie, że jest ich wiele wynika z faktu, że panowie Dębscy sprytnie pobawili się czołówką i piosenką z napisów końcowych. Kilka nowych tematów opartych jest właśnie na tych dwóch melodiach. Schemat harmoniczny jest zawsze zachowany, zmienia się nieco tylko melodia, czy rytm.
Znamienne jest też podobieństwo niektórych melodii do utworów już istniejących.
Oto kilka przykładów:

1. Temat knajpy w pierwszych seriach łudząco podobny jest do "Obladi Oblada" grupy The Beatles
[youtube][/youtube]

2. Temat "Spacer księdza proboszcza", a przynajmniej wstęp do niego, jest łudząco podobny do kolędy "Gdy się Chrystus rodzi"

3. Podlaski liryzm od początku kojarzył mi się z "Dumką na dwa serca", kompozycją Krzesimira Dębskiego z filmu "Ogniem i Mieczem"
[youtube][/youtube]

4. Temat "Western a la Wilkowyje" moim zdaniem jest łudząco podobny do tematu ze spaghetti-westernu "The good, the bad, the ugly" skomponowanego przez Ennio Morricone
[youtube][/youtube]

5. W VI serii, odcinku "Przeciek Kontrolowany" jest scena, w której Francesca z Witebskim tańczą w knajpie U Japycza ogniste tango. Tango tam wykorzystane jest bardzo podobne do najsłynniejszego tanga świata "La Cumparsita"
[youtube][/youtube]

Powyżej prezentuję oryginały, tematy z Rancza doskonale przecież znacie ;)

Reasumując, soundtrack Rancza jest świetny. Nie są to banalne melodyjki czerpiące z amerykańskich wzorców. Osobiście mam nadzieję, że nowe tematy muzyczne w VIII serii będą również łatwo wpadające w ucho :)
Awatar użytkownika
Skowronek
Super User
Super User
Kontakt:

09 lis 2013, 19:32

świetne 'ucho' zyciak :) dzięki :)
I<3 Ranczo
Nowicjusz
Nowicjusz

01 gru 2013, 17:28

Cały soundtrack z Rancza dostępny na moim kanale YouTube! :zadowolony:

Playlista:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... oFFUUNncjf

1) Ranczo [Czołówka]

[youtube] [/youtube]
Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

01 gru 2013, 21:38

Nie cieszył bym się tak bo minie trochę czasu i ta Twoja muzyka zniknie z Youtuba szybciej niż się tam pojawiła :)
I<3 Ranczo
Nowicjusz
Nowicjusz

02 gru 2013, 0:01

E. Może nie. :)

-- 2 grudnia 2013, o 00:12 --

Przezorny zawsze ubezpieczony. Może i @kubakielce ma rację.
Usunąłem z mojego kanału soundtrack, aczkolwiek każdy kto będzie chciał mogę przesłać na maila wszystkie utwory
Kontakt na kanale. :)
Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User

05 gru 2013, 11:39

Witam :) Zna ktoś może tytuł lub wie gdzie można znaleźć utwór, który towarzyszył czarom babki w odcinku "Pojedynek Czarownic", utwór wprost genialny, niestety nigdzie nie można go znaleźć. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zyciak
Moderator
Moderator
Kontakt:

05 gru 2013, 12:06

Dyskutowaliśmy już o tym. Niestety, nikt nie wie jaki ta miła dla ucha melodia ma tytuł, ani gdzie poza Ranczem można ją znaleźć. Po prostu jeszcze jedna z wielu kompozycji panów Dębskich która, bezimiennie póki co, muzycznie okrasza Ranczo.
Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User

05 gru 2013, 12:23

Oj przepraszam, przed chwilą właśnie widziałem owy temat. Najwyżej nagram sobie ten utwór bezpośrednio z odcinka i wstawie na YT :) O ile nie zostanie usunięty.
Awatar użytkownika
zyciak
Moderator
Moderator
Kontakt:

05 gru 2013, 12:28

Nie przepraszaj, nie ma powodu. A wstawianie czegokolwiek na YT jest ryzykowne. Właśnie ze względu na możliwe usunięcie.
Awatar użytkownika
Gabriel
Super User
Super User

05 gru 2013, 13:10

Wystarczy, że zmienię nazwę, no ale prawa autorskie to prawa autorskie :P Ryzyk fizyk :)
becmer5
Nowicjusz
Nowicjusz

28 gru 2013, 18:42

Zależy mi bardzo na soundtracku, gdy jest pokazywana postać Moniki !!! :D
Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

28 gru 2013, 22:34

Ba komu nie zależy na soundtrackach których niestety nie ma na płycie :D Myślę że jedynym rozwiązaniem jest zgranie go bezpośrednio z odcinka i słuchanie z tym co jest w tle
becmer5
Nowicjusz
Nowicjusz

28 gru 2013, 22:43

a myślicie, że sie pojawią na interncie ?
Mata
Nowicjusz
Nowicjusz
Kontakt:

23 sty 2014, 10:30

Ja lubię muzykę która leci na początku :)
Awatar użytkownika
Przemo94
Moderator
Moderator
Kontakt:

25 sty 2014, 13:31

Może po emisji ósmej serii doczekamy się wydania drugiej płyty z muzyką z Rancza, bo materiału na drugą płytę z najnowszych serii jest multum :)
ODPOWIEDZ