Praca licencjacka o serialu "Ranczo"

W tym dziale można podyskutować o pierwszych czterech sezonach serialu.
OlaBlajer
Nowicjusz
Nowicjusz
Otrzymał(a) podziękowań: 3 razy

03 cze 2013, 20:25

Kochani Ranczersi,

Jestem studentką 3 roku socjologii. Piszę prace licencjacką o "Edukacyjnej roli seriali telewizyjnej na przykładzie serialu Ranczo"
Poza teoretyczną częścią pracy, przeprowadzam również własną analizę serialu pod kątem edukacyjnej roli. Chciałabym jednak zawrzeć również pewne osobiste odczucia czy doświadczenia widzów tego serialu. Dlatego byłabym niezmiernie wdzięczna gdybyście podzielili się ze mną własnymi przemyśleniami na temat Rancza. Czy może kogoś z Was serial czegoś nauczył, może pomógł podjąć jakąś ważną decyzje a może okaże się że Ranczo nie ma nic wspólnego z edukacyjną rolą (wtedy będę musiala zmienić temat pracy:D)

Z góry bardzo dziekuję za wszelkie odpowiedzi i komentarze

Ola

Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User
Podziękował(a): 137 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 75 razy

03 cze 2013, 20:42

Chyba najważniejszą rzeczą jakiej uczy nas ukochany serial " Ranczo " jest dążenie do celu co dobrze ukazuje nam przykład Lucy . Babka twarda , stawia sobie jakiś cel ( najczęściej trudny do zrealizowania ) i walczy o jego rozwiązanie co pokazuje że wszystko jest możliwe do zrobienia jeśli tego chcemy . Dobrym przykładem jest odciągnięcie Kusego od picia .
Kolejnym przykładem jest Klaudia i to , że nie należy lekceważyć ludzkich uczuć i zmieniać w jej przypadku facetów jak przysłowiowe rękawiczki .
Dla mnie chyba i tak najwięcej do myślenia daje pokazanie władzy taką jaka jest . Walka senatora o zdjęcie Go z haka w ostatnich odcinkach pokazuje jak naprawdę załatwię się takie sprawy . Aż dziw że takie coś pokazane zostało w TVP . I jeszcze Solejuk o lokowaniu pieniędzy z ropy : " do banku bym nie dał na pewno bo tam to największe złodzieje są " ( cytuję z pamięci więc mogą być małe niedociągnięcia ).

To chyba tyle . Mam nadzieję że pomogłem i WIELKI plus za temat pracy ;)

Awatar użytkownika
admin
Użytkownik
Użytkownik
Podziękował(a): 369 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 714 razy
Kontakt:

03 cze 2013, 21:02

Wątków edukacyjnych w "Ranczu" można doszukać się praktycznie w każdym sezonie, więc materiał badawczy jest dość bogaty. Można wymienić chociażby edukację językową, muzyczną, ekologiczną, uniwersytet ludowy, kształcenie dorosłych, prozdrowotną, biznesową, czy chociażby seksualną. To są oczywiście najbardziej wyraziste przykłady, a katalog ten wcale nie wyczerpuje zagadnienia. Praktycznie cała szósta seria była poświęcona systemowi edukacji i jego kondycji. Trzymam kciuki za postępy w pisaniu i mam nadzieję, że ranczerskie grono chętnie podzieli się swoimi przemyśleniami, do czego gorąco zachęcam.

Awatar użytkownika
Skowronek
Super User
Super User
Podziękował(a): 241 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 70 razy
Kontakt:

04 cze 2013, 16:39

zgadzam się z wcześniejszymi opiniami. ja ze swojej strony dodam że na mnie największy wpływ wywarła właśnie ta postawa Lucy- nie ma rzeczy niemożliwych. zawsze naprawdę zawsze po obejrzeniu jakiegokolwiek odcinka Rancza jestem strasznie pozytywnie naładowana :)
"bo tylko głupi ludzie czas na kłótnie tracą, jak życie takie krótkie jest...."

Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

04 cze 2013, 17:46

Ja jeszcze dodam wpływ miłości i kobiety na zmianę w życiu mężczyzny ... Widzimy Kusego w pierwszej serii jako pijaczka i jak on sam siebie nazywa śmiecia jednak od 9 odcinka coś zaczyna w nim pękać właśnie pod wpływem miłości do Lucy i pózniej staje się on kochającym mężem i ojcem ( co do ojca to na początku trochę za bardzo ;) ) :D

OlaBlajer
Nowicjusz
Nowicjusz

06 cze 2013, 9:05

Dziekuję Wam bardzo!!!

Wszystkie wskazówki i komentarze będą dla mnie bardzo pomocne !!!!

Jeżeli ktoś jeszcze chciałby się podzielić swoimi refleksjami na ten temat to będę bardzo wdzięczna:):)

Ola

Awatar użytkownika
admin
Użytkownik
Użytkownik
Podziękował(a): 369 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 714 razy
Kontakt:

06 cze 2013, 16:44

To ja podsyłam jeszcze link do wywiadu z Katarzyną Żak (m.in. w kontekście oddziaływania serialu na prawdziwe życie): Serial naprawia życie.
Polecam również materiał filmowy o spółdzielniach socjalnych, mający wiele wspólnego z serialem: Spółdzielnie Socjalne i serial "Ranczo".

Awatar użytkownika
PPU dolnoślaskie
Nowicjusz
Nowicjusz
Podziękował(a): 5 razy

06 cze 2013, 19:32

proponuje poczytac o NLP i ogladnać ranczo uważnie.mysle że scenariusz pisze ktoś co "liznął" troche w tej dziedzinie.

Awatar użytkownika
Tomu
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz
Podziękował(a): 48 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 27 razy

07 cze 2013, 13:12

Ranczo to przede wszystkim w moim subiektywnym odczuciu serial ukazujący charakter małej polskiej wsi, ukazującej wiele różnych osobistości wykazujących się wielką wolą dążenia do osiągnięcia określonego celu (Lucy, wójt, Pietrek) ale również ukazanie problemów z jakimi borykają się nasi bohaterowie np w kwestii miłości, zazdrości, a nawet po trochu alkocholu (ławeczka)..Ciekawą sprawą jest to że wielu bohaterów w serialu przeżywa wewnętrzny katharsis. Jest wiele uniesień i upadków co powoduje że jest to bardzo ciekawy (nasz ukochany) serial

Awatar użytkownika
jarema205
Super User
Super User
Podziękował(a): 46 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 67 razy
Kontakt:

08 cze 2013, 18:03

Może warto zwrócić też uwagę na postać Witebskiego?
Również Czerepach jest ciekawą postacią, w końcu i on się zmienia dla Lodzi.
!!! 205 XR !!!

Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

08 cze 2013, 19:23

Rzeczywiście Witebski pod wpływem pobytu u babki zmienił się na plus jednak uważam że Czerepacha tak naprawdę zawsze kręciła władza jednak miłości do Lodzi nie można mu odmówić ;)

Awatar użytkownika
tomasz
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 13 razy

08 cze 2013, 22:01

Ja bym poza tym wszystkim wspomniał o polityce ukazanej w serialu. W Ranczu są świetnie ukazane schematy działania i postępowania władzy, po prostu jest ukazana władza za kulisami, której nie można zobaczyć np. w TV

Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

08 cze 2013, 22:20

kubakielce pisze: Dla mnie chyba i tak najwięcej do myślenia daje pokazanie władzy taką jaka jest . Walka senatora o zdjęcie Go z haka w ostatnich odcinkach pokazuje jak naprawdę załatwię się takie sprawy . Aż dziw że takie coś pokazane zostało w TVP . I jeszcze Solejuk o lokowaniu pieniędzy z ropy : " do banku bym nie dał na pewno bo tam to największe złodzieje są " ( cytuję z pamięci więc mogą być małe niedociągnięcia ).
widzę że mamy to samo zdanie ;)
"Na miłość nigdy nie jest za późno, za to na samotność zawsze jest za wcześnie" - Kusy
"Życie jest jak puste pole , takie życie ja pier...." - Kurski , Miodowe Lata

Awatar użytkownika
tomasz
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator
Podziękował(a): 4 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 13 razy

08 cze 2013, 23:02

kubakielce pisze:
kubakielce pisze: Dla mnie chyba i tak najwięcej do myślenia daje pokazanie władzy taką jaka jest . Walka senatora o zdjęcie Go z haka w ostatnich odcinkach pokazuje jak naprawdę załatwię się takie sprawy . Aż dziw że takie coś pokazane zostało w TVP . I jeszcze Solejuk o lokowaniu pieniędzy z ropy : " do banku bym nie dał na pewno bo tam to największe złodzieje są " ( cytuję z pamięci więc mogą być małe niedociągnięcia ).
widzę że mamy to samo zdanie ;)
dokładnie

Awatar użytkownika
Revers
Super User
Super User
Podziękował(a): 85 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 49 razy

09 cze 2013, 11:08

Tu jest co o każdym napisać. Prawie każda postać wcześniej czy później przeszła metamorfozę :)
Solejukowa: " Kto rano popieprzy dzień ma potem lepszy"

Paweł Kozioł: "Wilkowyje Nie pomyje Ty się nie boi "

Awatar użytkownika
kubakielce
Super User
Super User

09 cze 2013, 12:44

Revers pisze:Tu jest co o każdym napisać. Prawie każda postać wcześniej czy później przeszła metamorfozę :)
W sumie racja . Każdy się zmienił i to na plus ;)
"Na miłość nigdy nie jest za późno, za to na samotność zawsze jest za wcześnie" - Kusy
"Życie jest jak puste pole , takie życie ja pier...." - Kurski , Miodowe Lata

dalissa
Nowicjusz
Nowicjusz

05 lut 2015, 12:58

Możesz się pochwalić jaką dostałaś ocenę za tą pracę?

ODPOWIEDZ