O nas

Naszą internetową przygodę z „Ranczem” rozpoczęliśmy tuż po zakończeniu emisji pierwszej transzy serialu w maju 2006 roku. Przez kilka pierwszych miesięcy korzystaliśmy z konta na portalu, który oferował możliwość bezpłatnego założenia forum dyskusyjnego, a od 15 grudnia 2006 roku działamy już pod własnym adresem ranczo.org.

Impulsem do założenia strony była chęć wywarcia presji na Telewizję Polską poprzez petycję w sprawie kontynuowania serialu. Akcja, którą zorganizowano na zaprzyjaźnionym z forum portalu minskmaz.com zakończyła się sukcesem – powstała nie tylko druga seria „Rancza”, ale również kolejne. Kiedy kontynuacja serialu była zagrożona, nie wahaliśmy się interweniować, a nasze działania kończyły się sukcesem. Powołując do życia forum, jego założycielowi przyświecała też inna ważna idea - była nią chęć przybliżenia miejsc, w których powstaje serial. Miejscowości takie jak Jeruzal, Płomieniec, Łukówiec czy Latowicz długo pozostawały zupełnie anonimowymi punktami na mapie. Oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych, odwiedzane były z rzadka, częściej przypadkowo niż świadomie. Na forum mogliśmy pokazać bogatą historię tych miejscowości, podpowiedzieć, jak do nich dotrzeć, co warto zobaczyć, a z całą pewnością warto je odwiedzić.

Forum Ranczersów tworzą bardzo różni ludzie – różni wiekiem, wykształceniem, pochodzeniem, o różnych zainteresowaniach, różnie postrzegający świat i ludzi, a jednak potrafiący ze sobą rozmawiać. Rozmawia się tu bowiem dużo i to nie tylko o „Ranczu”. W czasie emisji nowych sezonów dyskusje toczą się głównie na temat poszczególnych odcinków, nowych wątków i bohaterów. Cytowane są najlepsze dialogi, wyszukiwane są wpadki. Podczas przerwy w emisji formułowane są oczekiwania co do następnej serii, a forumowicze starają się przewidzieć, jak potoczą się losy bohaterów w kolejnym sezonie. Użytkownicy prezentują swoją twórczość, zamieszczają zdjęcia i relacje z podróży, opisują pobyt na planie zdjęciowym. Dużą popularnością cieszą się organizowane na forum konkursy i quizy.

W roku 2008 przy wsparciu producenta serialu Ranczo (Studio A) grupa forumowiczów opracowała i wydała drukiem album pt. Kochamy Ranczo, który był cegiełką na ratowanie zabytkowego kościoła w Jeruzalu. Rok później przygotowaliśmy płytę, na której znalazło się 2700 zdjęć z planu filmowego. Ona również była cegiełką na ratowanie zabytkowej świątyni.

Atmosfera tego forum sprawiła, że ludzie chętnie tu przebywają i chociaż spędzają tu dużo wolnego czasu, okazało się to jednak niewystarczające. Narodziła się więc potrzeba czegoś więcej, czyli spotkania w rzeczywistości – poza siecią. Potrzeba szybko przerodziła się w czyn. Odbył się pierwszy zlot, potem drugi, kilkanaście mniejszych regionalnych spotkań i nagle okazuje się, że to już nie jest anonimowa grupa sympatyków „Rancza”, ale konkretne osoby, które się znają, spotykają i rozmawiają ze sobą poza forum.

Forum Ranczersów nawiązało bardzo dobre kontakty z ekipą serialu. Ranczerskie spotkania często odbywały się z udziałem reżysera, aktorów i członków ekipy filmowej. Z wieloma aktorami przeprowadziliśmy własne wywiady. Odbywały się również czaty z udziałem aktorów. Użytkownicy forum mieli możliwość uczestniczenia w szkole pisania scenariuszy zorganizowanej przez scenarzystę pana Roberta Bruttera, a niektórzy od czasu do czasu pojawiają się w serialu jako statyści np. podczas scen zbiorowych w kościele.

Po sukcesie serialu w prasie ukazało się mnóstwo artykułów na temat fenomenu „Rancza”. Przedstawiciele Forum Ranczersów gościli na ogólnopolskich antenach radiowych i telewizyjnych. Czasopisma takie jak „Przegląd”, „Polityka”, „Wprost”, „Przekrój”, „Newsweek”, „W Sieci”, „Niedziela” również dostrzegły istnienie naszego forum. Tygodnik „Polityka” napisał między innymi: Związek twórców „Rancza” i jego widzów jest znacznie silniejszy niż w przypadku jakiegokolwiek innego serialu. Nie chodzi tylko o to, że forum internetowe miłośników serialu (http://www.ranczo.org) w niczym nie ustępuje forom współczesnych produkcji amerykańskich. „Ranczo” aktywności i uporowi swoich widzów zawdzięcza swoje istnienie.

Dziś fani serialu skupieni wokół forum w dalszym ciągu są aktywni i kreatywni. Z sukcesami rozwijają Ranczopedię, wydają Gazetkę Ranczerską, jeżdżą na plan i organizują spotkania w tzw. realu. Na stronie wciąż rejestrują się nowi użytkownicy, przybywa nowych tematów i postów. Każdego, kto ma ochotę do nas dołączyć, serdecznie zapraszamy.

Ekipa Forum Ranczersów