Jakie studia?

Po lekkich, łatwych i przyjemnych tematach czas na trochę poważniejsze. To właściwe miejsce na poważne sprawy.
Awatar użytkownika
Wojtek18
Super User
Super User
Podziękował(a): 4 razy

28 kwie 2013, 11:07

Chciałbym dowiedzieć się więcej o kierunku filologia polska. Myśle o jeszcze jednym
kulturoznawstwo. Może ktoś z was studiował któryś z nich na Uniwersytecie Opolskim.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Wojtek

Reklama

Awatar użytkownika
Justyś
Moderator
Moderator
Podziękował(a): 209 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 229 razy

28 kwie 2013, 17:59

Znam filologie polską ale na UJ w Krakowie, poziom jak sama nazwa wskazuje dość wysoki :-)
Nie myślałeś jednak o studiach technicznych na politechnice opolskiej? ;-)
"-Wiesz, że ja wyznaję zasadę pacta sunt servanda!
-Ta i te ecetera ecetera tam inne." P.K

Awatar użytkownika
Wojtek18
Super User
Super User
Podziękował(a): 4 razy

29 kwie 2013, 9:56

Studia techniczne raczej nie dla mnie. Myślę o filologii, ale boję się , że są za trudne.
Muszę się zastanowić.
Wojtek

Awatar użytkownika
kasia
Ekspert
Ekspert
Podziękował(a): 2 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 2 razy

29 kwie 2013, 14:08

Wiesz zależy co chcesz robić w życiu. Ja jestem na biologii. Zawsze kręciła mnie przyroda i to wszystko w okół także nie żałuję ;) Poziom na tych najlepszych uczelniach jest masakrycznie wysoki. A potem przesiew i zostają tylko najlepsi co sobie umieją poradzić. Studia techniczne mega trudne, ale jak to ścisłe. Nad filologią się zastanawiałam,ale nie zdawałam polskiego rozsz. no i punkty poszły w błoto bo za Polski przeliczyli mi na rozsz 0 ;/

Awatar użytkownika
macphisto
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 48 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 97 razy
Kontakt:

29 kwie 2013, 15:59

Ja studiuję filologię polską w Warszawie.Studia są ciekawe, ale cholernie, cholernie ciężkie i upierdliwe i znalezienie po nich pracy to kwestia ogromnego szczęścia. Jeżeli jednak się zdecydujesz, nie idź w kierunku kształcenia się na nauczyciela j. polskiego, bo w szkołach teraz zapotrzebowania nie ma, a praca w szkole to jeden wielki syf (jestem córką polonistki). Ja wybrałam dwie specjalizacje, edytorską i filmoznawczą i mam nadzieję pracować w jakiejś redakcji.
Najciekawsze na tych studiach są przedmioty związane z poprawnością języka polskiego,dla mnie bezkonkurencyjne. Gramatyka opisowa to koszmar nad koszmary, klną na nią dosłownie wszyscy. Gramatyka historyczna jest ciekawa, ale to też strasznie trudny przedmiot, nad którym trzeba spędzać wiele czasu. A najnudniejsze są wszystkie teorie literatury, sama sucha wiedza :bosz: .
Jeżeli się zdecydujesz, to zaopatrz się w wielką cierpliwość do siedzenia nad gramatyką, poetyką, do pisania mnóstwa prac rocznych, latania po bibliotekach(bo sam internet nie wystarcza) i do czytania wszystkich dzieł, jakie powstały, w przerwach między obiadem, myciem naczyń a robieniem zakupów.
Skutki uboczne? Wiecznie niewyspanie, częste zapalenia spojówek od siedzenia nad książkami, bolące ręce od dźwigania tomiszczy, nienawiść do bibliotek ;)
I niech ktoś mi powie, że filologia nie jest trudna... dostanie tomem dzieł Mickiewicza w twarz. :pałka:

Ah i gdybym drugi raz miała wybierać, to wybrałabym filologię polską ;)
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't - Fight Club.

http://www.macphisto.fbl.pl

https://www.facebook.com/wObiektywieAlexis <-skromna galeria

bartek555
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Podziękował(a): 42 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 8 razy
Kontakt:

02 maja 2013, 10:19

macphisto, niestety w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że trudne studia to medycyna i kierunki techniczne. Nauki humanistyczne nie są doceniane przez większość osób. Spada ogólny poziom wykształcenia i zmniejsza się wartość wiedzy. Część młodych ludzi chce się uczyć tylko tego, co wydaje się przydatne i użyteczne na rynku pracy. A wiedza jest przecież wartością samą w sobie.

Awatar użytkownika
macphisto
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 48 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 97 razy
Kontakt:

05 maja 2013, 12:02

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ja rozumiem, że fachowcy i lekarze są potrzebni, ale potrzebni są również ludzie, którzy zajmują się rzeczami związanymi z kulturą i historią, bo inaczej społeczeństwo nam zgłupieje (już głupieje zresztą). Ludzie nie czytają książek, nie interesują się historią, wszyscy liczą tylko na kasę, a nie chcą poszerzać swoich horyzontów. A potem okazuje się, że z wieloma nie ma o czym porozmawiać.
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't - Fight Club.

http://www.macphisto.fbl.pl

https://www.facebook.com/wObiektywieAlexis <-skromna galeria

bartek555
Wyróżniający się
Wyróżniający się
Podziękował(a): 42 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 8 razy
Kontakt:

06 maja 2013, 20:23

W przedostatnim numerze "Do rzeczy" pojawił się ciekawy artykuł Bronisława Wildsteina na temat wartości wiedzy ze szczególnym podkreśleniem wagi nauk humanistycznych. Polecam, bo jest na prawdę rozsądnie napisany i rzetelnie przygotowany.
macphisto pisze: Ludzie nie czytają książek
Wydaje mi się, że trochę przyczynia się do tego szkoła. Oczywiście ludzie sami są sobie winni, ale na pewno sposób omawiania lektur (obecnie częściej używa się okropnego w tym kontekście wyrażenia "przerabiać lektury") wpływa na podejście niektórych do czytelnictwa. Przykład: nauczyciel wymaga szczegółowej znajomości poszczególnych scen dramatu. Nie każdy ma taką pamięć, by natychmiast odpowiedzieć na wyrywki: scena 8 - to i to, scena 4 - to i tamto. W ten sposób można zohydzić uczniom każdą książkę, nawet najlepszą.

gottsu
Doświadczony komentator
Doświadczony komentator
Podziękował(a): 3 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 16 razy

24 sty 2014, 19:51

Studia, studia, ja jako humanista już od urodzenia, a znający i mający (jak Solejukowa) dryg do języków obcych nie mam za dużego wyboru, więc jeśli studia w moim przypadku - jedynie filologia angielska :P

Awatar użytkownika
Tova
Zaangażowany komentator
Zaangażowany komentator
Podziękował(a): 10 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 9 razy

24 sty 2014, 23:51

Jestem po dziennikarstwie.... Lepiej skończyć jakieś bardziej przydatne studia a dziennikarze i tak można zostać bez nich ;)

magdalena80
Nowicjusz
Nowicjusz

28 maja 2014, 14:10

Jak szukacie jakichś dobrych studiów humanistycznych to zajrzyjcie na ofertę Uczelni Korczaka kształcącej nowoczesnych humanistów. Od ponad 20 lat uczelnia kształci na róznych kierunkach i specjalnościach dobranych kolejno do zapotrzebowań rynku pracy. Bardzo duży nacisk na przedsiębiorczość studentów, by zapewnić im znalezienie pracy po zakończeniu studiów. Polecam wam zajrzec do ich oferty

iszo
Nowicjusz
Nowicjusz
Kontakt:

09 lut 2015, 14:02

Po studiach humanistycznych z tego co zauważyłem po swoich znajomych i po sobie nie ma pracy. :) Ja skończyłem zarządzanie i postanowiłem otworzyć sobie sklep w internecie. Na początku nie miałem zbytnio pomysłu jaki więc zacząłem szukać i czytać fora internetowe na temat osób które zaczynały i osiągneły jakiś sukcesy mniejsze czy większe. Myślałem nad tym jak wybić się na w danej branży trzeba postawić na jakość a nie na ilość . Do tego potrzebna była mi działalność gospodarcza z tego co po jakimś czasie zauważyłem. I tak analizowałem rynek i wpadłem na pomysł aby otworzyć coś takiego jak http://wykonczenia-wnetrz.pro firmę remontową wnętrz i mieszkań, które będzie realizowało wszystkie zlecenia klientów z gatunku budowlanki.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2017, 13:58 przez iszo, łącznie zmieniany 6 razy.

annarak1
Nowicjusz
Nowicjusz

24 lut 2015, 9:31

hmm, po filologii polskiej możesz być nauczycielką ;) jeśli sprawi Ci to przyjemność to czemu nie
http://uwodzeniekobiet.com.pl/uwodzenie/ uwodzenie kobiet za dnia i w nocy
rent a car katowice wypożyczalnia samochodów z najniższymi cenami w regionie

DaMiAn1998
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Podziękował(a): 88 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 29 razy

01 lip 2015, 20:12

Może był ktoś lub chodzi na Architekturę i Urbanistykę w Gliwicach albo na innej politechnice ?

Awatar użytkownika
Ranczerka21
Osobowość forum
Osobowość forum
Podziękował(a): 56 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 175 razy

01 lip 2015, 22:24

Na pewno lepsza jest filologia niż kulturoznawstwo, moja koleżanka to studiuje i to jest praktycznie 5 letnia filozofia. Małe praktyczne studia i ciężko znaleźć pracę. Raczej jest to kierunek dla pasjonatów niż sposób na życie :)

DaMiAn1998
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Podziękował(a): 88 razy
Otrzymał(a) podziękowań: 29 razy

16 lip 2015, 22:21

solidaj pisze:Ja próbuję dostać się na informatykę. Czekam na trzecią turę, jestem na 5 miejscu na rezerwie.. ://
POWODZENIA :) A gdzie ?

spirut
Nowicjusz
Nowicjusz

17 lis 2015, 17:09

Ranczerka21
Teraz po jakichkolwiek studiach znaleźć ciężko pracę.. Ja jestem po studiach na Politechnice Gdańskiej. Ukończyłem elektronikę a obecnie działam na własnej działalności jako architekt wesel. Organizuję ślub nad morzem więc powiedz mi co mają moje studia do tego co robię dzisiaj? Tak na prawdę się teraz zastanawiałem po co były mi studia i 5 lat wycięte z życia. Taka jest Polska rzeczywistość.

Marcel80
Nowicjusz
Nowicjusz
Kontakt:

01 wrz 2016, 20:18

A może cybernetyka? Nie ma tego przedmiotu na uczelniach w Polsce i dyplomu z tego nie będzie, jeśli ktoś jest zainteresowany usprawnieniem własnych procesów poznawczych i decyzyjnych, albo inaczej jeśli chce ktoś zdobyć najnowszą metodologicznie wiedzę z dziedziny informacji [cybernetyki - nauka o sterowaniu] to przez internet dostępne są wykłady NAI.

Linków nie będę podawał tylko wrzucę same tytuły serii wykładów jakie dostępne są w sieci:
SPP - Społeczne procesy poznawcze - 12 wykładów [NAI Warszawa]
NOC - Nauka o cywilizacjach -21 wykładów [NAI Warszawa]
PSC - Polska Szkoła Cybernetyki - 31 wwykładów [NAI Warszawa]
HSS - Historia Służb Specjalnych - 5 wykładów [NAI Warszawa]
RWI - Realia wojny informacyjnej - 8 wykładów [NAI Warszwa]
I inne

Podczas wykładów podawana jest literatura.
Zanim przystąpi się do zapoznawania z materiałem zachęcam do obejrzenia wykładu pod tytułem
"Myślenie pojęciowe a myślenie stereotypowe" – prelegent Andrzej Wronka

"Z hasłem pojęcie mamy do czynienia kiedy „używany jest w określonym znaczeniu, gdy towarzyszy mu rzeczowa, metodologiczna, precyzyjna definicja. Warstwa poznawcza jest tam więc decydująca, natomiast warstwa wartościująca, oceniająca jest minimalna lub nie występuje w ogóle. Dokładnie odwrotnie jest w wypadku stereotypu. Tu warstwa poznawcza, metodologiczna jest minimalna, a wartościująca, oceniająca (na plus, lub minus — stereotypy pozytywne i stereotypy negatywne) jest rozbudowana i decydująca. Stereotypy służą do sterowania różnymi grupami ludźmi, a szczególnie tymi, które nie żądają precyzyjnych informacji i nie sprawdzają ich wiarygodności w źródłach. By sterować, czy też manipulować tymi grupami, należy wiedzieć jakie stereotypy w danej społeczności są pozytywne, a jakie negatywne. Ten sam wyraz może być różnym stereotypem w zależności od grupy. Myślenie pojęciowe to myślenie opierające się przede wszystkim na faktach, źródłach, pragnące odkryć i dotrzeć do prawdy obiektywnej w danym temacie. Osoba, która się nim kieruje, gdy słyszy opinie przeciwne jej poglądom, przekonaniom czy wiedzy w danym temacie, nie odrzuca ich a priori, ale stara się je zweryfikować, sprawdzić. Gdy okażą się zgodne z rzeczywistością, osoba ta, gotowa jest raczej zmienić swoje przekonania i opinie w danym zakresie, niż swą ideologię, stawiać ponad odkrytą prawdę, fakty, rzeczywistość. W myśleniu stereotypowym dominuje ideologia, utarte przekonania, stereotypy (stąd nazwa), przyzwyczajenie itp. Gdy osoba kierująca się tym typem myślenia spotyka się z poglądami i informacjami burzącymi jej utarte przekonania, gotowa jest raczej odrzucić te informacje bez weryfikacji, ograniczyć czy zakończyć znajomość z osobami i podmiotami, które takich informacji dostarczają."

ODPOWIEDZ